An experimental and numerical investigation of the ballistic impact response in monolithic and layered metallic targets
Monolitik ve katmanlı metalik hedeflerde balistik darbe tepkisinin deneysel ve sayısal incelenmesi
- Tez No: 1001838
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, deneysel testler ve sayısal modelleme yoluyla metalik hedef plakaların balistik darbe davranışını araştırmaktadır. Ti-6Al-4V ve Al6061 alaşımlarından oluşan monolitik ve katmanlı konfigürasyonlar, yüksek hızlı darbe koşulları altında incelenmiştir. Balistik deneyler, NATO AEP STANAG 4569 standardına uygun olarak 7.62×51 mm zırh delici mühimmat kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Darbe olayını ve hedef plakaların sonuçtaki deformasyonunu modellemek için sonlu eleman yöntemi kullanılarak LS-DYNA'da sayısal simülasyonlar yapılmıştır. Malzemelerin plastik tepkisi, Modifiye Johnson-Cook yapısal modeli ve Voce sertleşme kuralı ile genişletilmiş hali kullanılarak tanımlanırken, hasar başlangıcı ve kırılma evrimi Johnson-Cook hasar ve Cockcroft-Latham hasar modelleri kullanılarak modellenmiştir. Hedef malzeme ve katman diziliminin balistik performans üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Balistik testlere ek olarak, yarı statik çekme deneyleri yapılmış ve yüzey yer değiştirme alanları Dijital Görüntü Korelasyonu (DIC) kullanılarak ölçülmüştür. Yarı statik çekme testlerinin sayısal modellemesi Abaqus'ta gerçekleştirilmiş olup, DIC'den elde edilen yer değiştirme verileri, balistik darbe simülasyonlarında kullanılan plastiklik ve hasar modeli parametrelerinin kalibrasyonu için kullanılmıştır. Ayrıca, sayısal tahminler, mermi çıkış hızı ve arıza mekanizmaları açısından deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, hem hedef malzemenin hem de katmanlı konfigürasyonlardaki istifleme sırasının, hedeflerin genel balistik tepkisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the ballistic impact behavior of metallic target plates through experimental testing and numerical modeling. Monolithic and layered configurations consisting of Ti-6Al-4V and Al6061 alloys are examined under high-velocity impact conditions. Ballistic experiments are conducted using 7.62×51 mm armor-piercing ammunition in accordance with the NATO AEP STANAG 4569 standard. Numerical simulations are carried out in LS-DYNA using the finite element method to model the impact event and the resulting deformation of the target plates. The plastic response of the materials is described using the Modified Johnson-Cook constitutive model and its extension with Voce hardening rule, while damage initiation and fracture evolution are modeled using Johnson–Cook damage and Cockcroft-Latham damage models. The effects of target material and stacking sequence on ballistic performance are investigated. In addition to ballistic testing, quasi-static tensile experiments are performed, and surface displacement fields are measured using Digital Image Correlation (DIC). The numerical modeling of the quasi-static tensile tests is carried out in Abaqus, and the displacement data obtained from DIC are used for the calibration of plasticity and damage model parameters employed in the ballistic impact simulations. Moreover, the numerical predictions are compared with experimental results in terms of residual velocity and failure mechanisms. The results demonstrate that both the target material and the stacking sequence in layered configurations have a significant influence on the overall ballistic response of the targets.