Design, development and control of a twin rotor system
Çift rotorlu sistemin tasarımı, geliştirilmesi ve denetlenmesi
- Tez No: 371901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER TATLICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çift rotorlu çoklu girişli çoklu çıkışlı sistem, bir helikopterin dinamiklerini temsil eden bir laboratuvar düzeneğidir. Pervaneleri arasında bağlantılı etki olan ve doğrusal olmayan karmaşık bir sistemdir. Aerodinamik etkilerin modellenmesindeki zorluklar sebebiyle, bu tür sistemlerin literatürde ortak kabul edilen bir dinamik modeli bulunmamaktadır. Bunun sonucu olarak, denetleyicilerin şu an var olan dinamik modeller üzerindeki sayısal benzetimleri gerçek bir sistem üzerinden elde edilen deneysel sonuçlar ile örtüşmemektedir. Bu tezin arkasındaki ana motivasyon, kendi çift rotorlu sistemimizin geliştirilmesi ve üzerinde farklı denetleyici algoritmalarının uygulanmasıdır. Mekanik sistem kısaca açıklandı. Mekanik bileşenler açıklandı ve bilgisayar destekli tasarım modeli verildi. Elektronik sistem detayları ile sunuldu. Sistemin donanımsal kısımları (ana devre, kodlayıcı okuyucu devreleri ve motor denetleyici devreleri) ve gömülü algoritmaları geliştirildi. Daha sonra hem çift rotorlu sistemi gözlemlemek hem de onunla haberleşmek için geliştirilen kullanıcı ara yüzü açıklandı. Çift rotorlu sistemin matematik modelinin geliştirilmesi açıklandı ve fiziksel parametreleri verildi. Son olarak, çift rotorlu sistemin performansı oransal, integral ve türev içeren çeşitli denetleyicilerin uygulandığı deneyler ile doğrulandı. Deneylerin analizleri tartışıldı ve ortalama maksimum sabit durum hatası, hatanın karekök ortalaması, hatanın standart sapması, denetleyici girişinin karekök ortalaması ve denetleyici girişinin standart sapması karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Twin rotor multi-input multi-output system (TRMS) is a laboratory setup resembling the dynamics of a helicopter. It is a complicated nonlinear system with high coupling effects between the propellers. In the literature, there is no commonly agreed dynamic model for these systems mainly due to the difficulties in modelling aerodynamic effects. As a result, numerical simulations of controllers performed on currently available dynamic models do not agree with experimental results obtained from a real system. The main motivations behind this thesis are to develop a TRMS in our laboratory and then apply different control algorithms on it. Firstly, the mechanical system is described briefly. The mechanical components are explained and the computer aided design model is given. The electronic system is then presented in detail. In the electronic system, hardware parts of the TRMS (mainboard, encoder reader circuits, and motor controller circuits) and the embedded algorithms are developed. The development of the user interface that is used both to observe the TRMS and to communicate with it, is then explained. Development of a mathematical model of the TRMS is described where its physical parameters are given. Finally, the performance of the TRMS is verified by conducting experiments for proportional, integral and derivative type controllers. The analysis of the experiments are discussed and compared in average maximum steady-state error, average root-mean-square error, error standard deviation, average root-mean-square control input and control input standard deviation.