Evaluation of conservation problems of the Lead Mosque in Scutari, Albania
Arnavutluk, İşkodra Kurşunlu Camii'nin koruma problemlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 371909
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kurşunlu Cami, Buşatlı Mehmet Paşa tarafından 1187 H. (1773-1774 M.) tarihinde inşa ettirilmiş ve Arnavutluk, İşkodra'da bulunan tek mekanlı, kubbeli ve eyvanlı Osmanlı cami tipinin tek örneğidir. Arnavutluk'ta kalan az sayıdaki Osmanlı camisinden biri olan yapı, korunmasına katkı sağlamak amacıyla bu tezin konusu olarak belirlenmiştir. Bu tezin amacı Kurşunlu Cami'nin belgelenmesi, koruma sorunlarının analiz edilmesi ve bir koruma projesinin önerilmesidir. Yöntem olarak alan araştırması ile arşiv ve literatür araştırması kullanılmıştır. Alan araştırması ve literatür araştırmalarında elde edilen veriler, analiz edilmiş ve restorasyon kararlarını geliştirmek için değerlendirilmiştir. 1865 yılında Drini Nehri'nin yatağının değişmesi sonucunda cami sellerden etkilenmiş ve etrafı su ile çevrelenmiştir. Bu durum, malzeme bozulmalarına ve cami'nin içindeki nemin artmasına neden olmuştur. 1967 yılında, komünizm dönemi boyunca Kurşunlu Cami kapatılmıştır. Aynı yıl, yapının minaresi yıldırım düşmesi sonucunda hasar görmüştür. Bunun ardından yapı bakımsız kalmıştır. 1863, 1920, 1976, 1982 ve 2008 yıllarında onarılmasına rağmen bu müdahaleler sırasında özgün işçilik ve malzemeler hatalı uygulamalar nedeniyle kaybolmuştur. Zaman içinde malzeme dönüşümleri ve ekler şeklinde bazı değişimler olmuştur. Büyük bölümü önceki restorasyon çalışmaları sonucunda meydana gelen bu değişmişlikler yapının özgünlüğünün kaybolmasına neden olmuştur. Restorasyon önerisi, hem yapıyı hem de çevresini kapsamaktadır. Yapının özgün mimari özelliklerinin korunması ve kaybolan çevresel, kültürel ve dini değerlerinin yeniden kazandırılması amaçlanmıştır. Yapının çevresi ile ilgili olarak caminin etrafında, yerden yükselen nemin önlenmesi için yeni bir açık drenaj kanalı ve sel baskınlarını önlemek için parsel çevresine kanal yapılması önerilmiştir. Ayrıca, kanal boyunca ağaçlandırma yapılması ve rekreasyon alanı olarak da kullanılabilecek doğal sulak alanlar oluşturulması önerilmiştir. Yapının olası hasarlardan korunması amacıyla bir yönetim ve bakım planı da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Lead Mosque, constructed in 1187 H. (1773-1774 AD.) by Mehmet Pashe Bushatliu, located in Scutari, Albania, is a unique Ottoman mosque as a single unit domed type with an iwan. As it is one of the few Ottoman mosques remained in Albania, it is determined as the subject of this thesis in order to contribute to its conservation. The aim of this thesis is to document the Lead Mosque, to analyze its conservation problems and to propose a restoration project. The methodology used is the field survey together with archival and literature research. The data collected in the field survey and literature research was analyzed and assessed to develop restoration decisions. In 1865, as the Drini River changed its bed, the mosque was affected by floods and was surrounded by water. This caused material deterioration and increase of humidity inside the mosque. In 1967, during the communism era, the Lead Mosque was closed. In the same year, its minaret was destroyed by lightning. Following that the building was left unmaintained. Although it was repaired in the years 1863, 1920, 1976, 1982 and 2008 during the interventions original workmanship and material were lost due to faulty implementations. Through many years the mosque went through some alterations such as material conversion and later additions. These alterations were mostly the result of previous restoration works, causing the loss of the authenticity of the building. The restoration proposal is for the building as well as for its surroundings. It aims to preserve the original architectural characteristics of the mosque and to regain its lost environmental, cultural and religious value. Regarding the surroundings, it is proposed to open a new drainage canal around the mosque to prevent the rising damp and another canal running along the building lot to prevent flooding. Additionally, it is proposed to create natural wetlands by increasing plantation along the canal to have also a recreational area. In order to protect the building from further damages a management and maintenance plan is also proposed.