Revitalization of the historic 'Çarshia e Madhe' in Gjakova (Kosovo)
Gjakova'da (Kosova) tarihi 'Çarshia e Madhe'nin yeniden canlandırılması
  1. Tez No: 371908
  2. Yazar: ARNISA KRYEZIU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çarshia e Madhe, Gjakova'da, eski şehrin kalbinde yer alan, tarihi ticaret ve el sanatları merkezidir. Osmanlı dönemi mimari özelliklerinden ve yerel ifadeden etkilenen kentsel ve mimari özellikleri gösteren açık hava çarşılarının nadir örneklerinden birini temsil etmektedir. Çeşitli değişikliklere rağmen sıralı dükkanları ve aralarındaki dar sokakları ile günümüzde mevcut olan yapı, kentin kültürel ve tarihi değerlerini koruyarak özgün kentsel düzenlemeyi sergilemektedir. Alan araştırması, fotografik belgeleme ve literatür araştırması sonucunda gerçekleştirilen çalışmanın ilk aşaması, çalışma alanı ve çevresinin kentsel ve mimari özelliklerinin sunulduğu analitik haritaların hazırlanmasını içermektedir. İkinci aşama, üçüncü aşama olarak bir yeniden canlandırma projesi başlatmak için araştırma sırasında belirlenen, alanın problem ve potansiyellerini değerlendirmektedir. Bu çalışma, kentin terk ve ihmal edilmiş merkezini canlandırmayı, ekonomik gelişmeyi sağlayacak turizmi geliştirme stratejisi olarak Çarşının çevre kalitesini, kullanım potansiyelini ve değerlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen koruma kararları: sağlıklaştırma, yeniden canlandırma, bakım ve alanın mimari, işlevsel, çevresel ve sosyal değerlerinin iyileştirilmesidir. Sağlıklaştırmanın alan üzerindeki etkisi büyüktür. Yeniden canlandırma; fiziksel ve ekonomik canlandırma olmak üzere iki genel yaklaşım ile geliştirilmiştir. Bu aşama, terk edilmiş dükkanların geleneksel el sanatları ile işlevlendirilmesi, çarşının yayalaştırılması, açık hava sinemaları, defileler, tarih okuma noktaları, bisiklet etkinlikleri ve diğer kültürel faaliyetler ile alanın turistler ve Gjakova halkı için cazip hale getirilmesi gibi stratejileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Çarshia e Madhe is the historic commercial and crafts center located in the heart of the old town of Gjakova. It represents one of the rare examples of open air bazaars with urban and architectural characteristics influenced by Ottoman period architectural characteristics and local expression. Despite several vicissitudes, the structure present today exhibits original urban organization with shops in row and narrow streets in between, retaining cultural and historical values for the city. Through site survey, photographic documentation and literature research, the first stage of the study included creation of analytical maps presenting urban and architectural characteristics of the study area and its surroundings. Second stage evaluated problems and potentials of the area detected during survey were the reasons to initiate a revitalization project as the third stage. This study aims to revive the abandoned and neglected core of the city, improve environmental quality and use potentials and values of Çarshia as strategies to improve tourism which will in turn improve economy. The conservation decisions developed were: rehabilitation, revitalization and maintenance, treating architectural, functional, environmental and social aspects of the site. Rehabilitation had big impact in the site. Revitalization was developed through two general approaches which are physical and economic revitalization. This phase presented strategies as utilization of abandoned shops with traditional crafts, return of Çarshia ensemble into a pedestrian street, introduce outdoor activities such as open air cinemas, fashion runways, history reading points, cycle activities and other cultural activities, making the area desirable for tourists and citizens of Gjakova.