Numerical solutions of the reaction-diffusion equations by exponential integrators
Reaksiyon difüzyon denklemlerinin üstel integratörlerle sayısal çözümleri
  1. Tez No: 371910
  2. Yazar: MELEK SOFYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez stiff diferansiyel denklemleri çözmek için kullanılan yöntemleri ve üstel integratörlerin yakınsaklık analizini sunmaktadır. Ayrıca, ayrık güç içeren probremleri çözmek için üstel integratörlerin interpolasyon polinomlarıyla nasıl birleştirileceğine konsantre olunmuştur. Verilen ayrık güç Newton bölünmüş farklar interpolasyon polinomu kullanılarak yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Yeni hata sınırları elde edilmiştir. Yapılan yeni kombinasyonların performansı bazı iyi bilinen stiff problemlere uygulanarak açıklanmı ştır. Sayısal kısımda, yöntemler lineer adi diferansiyel denklem sistemlerine ve parabolik kısmi diferansiyel denklemlere uygulanmıştır. Son olarak, sayısal sonuçlar MATLAB programlama dili kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the methods for solving stiff differential equations and the convergency analysis of exponential integrators, namely the exponential Euler method, exponential second order method, exponential midpoint method for evolution equation. It is also concentrated on how to combine exponential integrators with the interpolation polynomials to solve the problems which has discrete force. The discrete force is approximated by using the Newton divided difference interpolation polynomials. The new error bounds are derived. The performance of these new combinations are illustrated by applying to some well-known stiff problems. In computational part, the methods are applied to linear ODE systems and parabolic PDEs. Finally, numerical results are obtained by using MATLAB programming language.