Homological objects of proper classes generated by simple modules
Basit modüller ile üretilen öz sınıfların homolojik nesneleri
  1. Tez No: 371916
  2. Yazar: YILMAZ DURĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BÜYÜKAŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde temel olarak düzenli, eşdüzenli ve s-saf altmodüller yardımıyla tanımlanan bazı modül sınıflarının çalışılması amaçlanmaktadır. Bir $M$ sağ $R$-modülü için, her $Y \to M \to 0$ epimorfizmasının çekirdeği $Y$'de düzenli (sırasıyla eşdüzenli) ise, $M$'ye düzenli-düz (sırasıyla eşdüzenli-düz) denir. Her genişlemesi s-saf olan $M$ sağ $R$-modülüne, mutlak s-saf denir. $R$ değişmeli Noetherian halkası ise, $R$ bir C-halkasıdır ancak ve ancak eşdüzenli-düz modüller düzdür. Bir değişmeli $R$ halkası mükemmeldir ancak ve ancak eşdüzenli-düz modüller projektiftir. $R$ bir sağ Kasch halkasıdır ancak ve ancak injektif sağ $R$-modüller düzenli-düzdür ancak ve ancak her basit sağ $R$-modülünün injektif kapanışı düzenli-düzdür. Eğer $R$ bir N-halkası ise, $R$ sağ $\sum$-$CS$ halkasıdır ancak ve ancak saf-injektif düzenli-düz sağ $R$-modüller projektiftir ancak ve ancak mutlak s-saf sol $R$-modüller injektiftir ve $R$ bir sağ mükemmel halkadır. $R$ tamlık bölgesi Dedekind'dir ancak ve ancak mutlak s-saf modüller injektiftir. Ayrıca değişmeli Noetherian $R$ halkası üzerinde şunlar ispatlanmıştır: (1) düzenli-düz modüller düzdür ancak ve ancak mutlak s-saf modüller mutlak saftır ancak ve ancak $R\cong A\times B$, $A$ $QF$-halkasıdır ve $B$ kalıtsal halkasıdır; (2)düzenli-düz modüller mutlak s-saftır ancak ve ancak mutlak s-saf modüller düzenli-düzdür ancak ve ancak $R\cong A\times B$, $A$ $QF$-halkasıdır ve $B$, $J^{2}(B)=0$ olan bir Artinian halkasıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to study some classes of modules determined by neat, coneat and s-pure submodules. A right $R$-module $M$ is called neat-flat (resp. coneat-flat) if the kernel of any epimorphism $Y \to M \to 0$ is neat (resp. coneat) in $Y$. A right $R$-module $M$ is said to be absolutely s-pure if it is s-pure in every extension of it. If $R$ is commutative Noetherian ring, then $R$ is C-ring if and only if coneat-flat modules are flat. A commutative ring $R$ is perfect if and only if coneat-flat modules are projective. $R$ is a right $\sum$-$CS$ ring if and only if neat-flat right $R$-modules are projective. $R$ is a right Kasch ring if and only if injective right $R$-modules are neat-flat if and only if the injective hull of every simple right $R$-module is neat-flat. If $R$ is a right $N$-ring, then $R$ is right $\sum$-$CS$ ring if and only if pure-injective neat-flat right $R$-modules are projective if and only if absolutely $s$-pure left $R$-modules are injective and $R$ is right perfect. A domain $R$ is Dedekind if and only if absolutely $s$-pure modules are injective. It is proven that, for a commutative Noetherian ring $R$, (1) neat-flat modules are flat if and only if absolutely $s$-pure modules are absolutely pure if and only if $R\cong A\times B$, wherein $A$ is $QF$-ring and $B$ is hereditary; (2) neat-flat modules are absolutely $s$-pure if and only if absolutely $s$-pure modules are neat-flat if and only if $R\cong A\times B$, wherein $A$ is $QF$-ring and $B$ is artinian with $J^{2}(B)=0$.