Çocuk gelişimi lisans ve ön lisans öğrencilerinin okul öncesi çocuklarda görülen fiziksel istismar belirtilerine ilişkin farkındalıkları
Awareness of child development department students in undergraduate and associate degree programs about child pygsical abuse
- Tez No: 408331
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma çocuk gelişimi lisans ve ön lisans öğrencilerinin çocuk fiziksel istismarın belirti ve risklerine yönelik farkındalık durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Evreni 2014- 2015 eğitim yılında Üsküdar Üniversitesinde okuyan çocuk gelişimi öğrencileri 2. Sınıf ön lisans ve lisans öğrencilerinden oluşan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 190 öğrenci oluşturdu. Evrenin tamamı örnekleme dahil edildi. Veriler tanımlayıcı bilgi formu, Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek (ÇİİBRTYÖ) ile elde edildi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Araştırma sonucunda öğrencilerin ÇİİBRTYÖ' ten aldıkları puanları incelendiğinde; İstismarın Çocuk Üzerindeki Fiziksel Belirtileri alt ölçek puanları 2.84 ile 4,84 arasında değişmekte olup, ortalama puanı 3.70±0.40 bulundu. (Tablo 4-5).
Özet (Çeviri)
The study has been devised and conducted as a descriptive study to monitor the awareness of Child Development Department Students in Undergraduate and Associate Degree Programs about Child Abuse And Neglect symptoms and risks. The target population of the study consisted of 190 people who were 2nd grade students in Üsküdar University 2014-2015 akademic year at Child Development Department in Undergraduate and Associate Degree Programs who volunteered to take part in the study. The entire population has been included in the sample. In the collection of data, descriptive data form, the scale to identify the symptoms and risks of Child Abuse and Neglect (ÇİİBRTYÖ) and descriptive questionnaire form have been used. For statistical analyses NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) has been utilized. In the evaluation of research data, along with statistical methods such as mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum and maximum, other methods such as Student t, Mann Whitney U, Oneway Anova, Tukey HSD, Kruskal Wallis and Spearman's Correlation analysis have also been used in the comparison of quantitative data.