Algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik, yaşam doyumu ve öz yeterlilik ilişkisi: Muhasebe ve bankacılık ön lisans bölümleri öğrencileri üzerinde karşılaştırmalı incelenmesi
The relationship of perceived future employability, life satisfaction and self efficacy: A comparative investigation on accounting and banking associate degree students
  1. Tez No: 819260
  2. Yazar: OSMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYMEN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, algılanan gelecekteki istihdam edilebilirlik, yaşam doyumu ve öz yeterlilik ilişkisinin muhasebe ve bankacılık ön lisans öğrencileri üzerinde karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 328 (220 Muhasebe bölümü ve 108 bankacılık bölümü öğrencisi) öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli verilerin toplanması için nicel veri toplama tekniklerinden anket yönteminden faydalanılmıştır. Anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde katılımcıları tanımlayıcı demografik yedi soru (cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf, sertifika sahipliği, iş tecrübesi, sosyo-ekonomik düzey) ikinci bölümde Algılanan Gelecekteki İstihdam Edilebilirlik Ölçeği, üçüncü bölümde Yaşam Doyumu Ölçeği ve son bölümde ise Genel Öz yeterlilik Ölçeğine ilişkin ifadeler yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS v22 paket programından yararlanılmıştır. Veri setinin çözümlenmesinde frekans, yüzde analizleri kullanılmıştır. Ölçme araçlarının güvenilirlik analizleri yapılarak araştırma için uygunluğu Cronbach Alpha katsayısına göre test edilmiştir. Veri setine uygulanan normallik analizi sonuçlarına göre parametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılıklarının incelenmesinde ikili grupların karşılaştırılmasında t-testinden; çoklu grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde tespit edilen gruplar arasındaki farklılıkların kaynağının incelenmesinde ise TUKEY testinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelenmek için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularının yorumlanmasında anlamlılık değeri 0,01 ve 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda; Muhasebe bölümünde yaşam doyumu ile algılanan gelecekteki iletişim ağı, algılanan gelecekteki deneyimler, algılanan gelecekteki kişisel özellikler, algılanan gelecekteki iş gücü piyasası bilgisi ve algılanan gelecekteki beceriler arasında pozitif yönlü; bankacılık bölümünde ise yaşam doyumu ile algılanan gelecekteki istihdam edilebilirliğin bütün boyutları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yaşam doyumu ile özyeterliliğin yılmama ve sürdürme çabası-ısrar arasında pozitif yönlü ilişki ise her iki bölüm öğrencilerinde de görülmüştür. Muhasebe bölümü öğrencilerinden elde edilen cevapların korelasyon analizi sonuçlarına göre; özyeterliliğin başlama boyutu ile eğitim kurumunun beklenen itibarı arasında negatif yönlü; yılmama ve sürdürme çabası-ısrar ile algılanan gelecekteki istihdam edilebilirliğin bütün boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bankacılık bölümü öğrencilerinden elde edilen cevapların korelasyon analizi sonuçlarına göre ise; başlama boyutu ile algılanan gelecekteki deneyimler, algılanan gelecekteki kişisel özellikler, algılanan gelecekteki iş gücü piyasası bilgisi ve algılanan gelecekteki beceriler arasında pozitif yönlü; yılmama ve sürdürme çabası-ısrar boyutları ile algılanan gelecekteki istihdam edilebilirliğin bütün boyutları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to comparatively examine the relationship between perceived future employability, life satisfaction and self-efficacy on accounting and banking associate degree students. The research was carried out with the relational screening model. The sample of the study consists of 328 students (220 students from the accounting department and 108 from the banking department) reached by the convenience sampling method. Questionnaire method, one of the quantitative data collection techniques, was used to collect the necessary data for the research. The questionnaire form consists of four parts. In the first part of the questionnaire, seven demographic questions describing the participants (gender, age, department, class, certificate ownership, work experience, socio-economic level) are related to the Perceived Future Employability Scale in the second section, Life Satisfaction Scale in the third section and General Self-efficacy Scale in the last section. expressions are included. SPSS v22 package program was used in the analysis of the data. Frequency and percentage analyzes were used in the analysis of the data set. The reliability analyzes of the measurement tools were made and their suitability for the research was tested according to the Cronbach Alpha coefficient. According to the results of the normality analysis applied to the data set, it was decided to use parametric tests. In the analysis of the differences of the variables according to the demographic characteristics, in the comparison of the paired groups, from the t-test; ANOVA test was used to compare multiple groups. The TUKEY test was used to examine the source of the differences between the groups detected in the ANOVA test. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between variables. The significance values were accepted as 0.01 and 0.05 in the interpretation of the research findings. As a result of the research; In the accounting department, there is a positive relationship between life satisfaction and perceived future communication network, perceived future experiences, perceived future personal characteristics, perceived future labor market knowledge and perceived future skills; In the banking section, it has been determined that there is a positive and significant relationship between life satisfaction and all dimensions of perceived future employability. On the other hand, a positive relationship between life satisfaction and self-efficacy, the effort of not giving up and maintaining it- persistence was seen in the students of both departments. According to the results of the correlation analysis of the answers obtained from the students of the accounting department; negative direction between the initial dimension of self-efficacy and the expected reputation of the educational institution; It has been determined that there is a positive relationship between persistence and persistence and all dimensions of perceived future employability. According to the results of the correlation analysis of the answers obtained from the students of the banking department; positive direction between the initiation dimension and perceived future experiences, perceived future personal characteristics, perceived future labor market knowledge and perceived future skills; It has been determined that there is a positive and significant relationship between the dimensions of persistence and persistence and all dimensions of perceived future employability.