Kız meslek ve genel liselerde okuyan kız öğrecilerin yeme tutumları
- Tez No: 37207
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHNUR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
83 BOLUM VII ÖZET Bu araştırmada, lisede okuyan kız öğrencilerin okul tUrU, yası, annelerinin öğrenim dtizeyi ile babalarının öğrenim düzeyinin yeme tutumları Üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara îli Millî Eğitimine ba^rlı; AtatUrk, ZUbeyde Hanım ve Yenimahalle Kız Meslek Liseleri olmak Üzere Uç kız meslek lisesinden 180 öğrenci ile Anıttepe, Yıldırım Beyazıt ve Yesilöz Liseleri olmak Üzere Uç genel liseden 180 öğrenci olmak Üzere, toplam 360 kız lise öğrencisi oluşturmuştur. öğrencilerin yeme tutumları EAT-40 testi ile saptan mıştır. Araştırma verilerinin analizinde, bağımsız değişken lere ilişkin grupların yeme tutum puanlarının ortalama ve standart sapmaları bulunmuş, grupların ortalamaları arasındaki farkların önem denetimi t testi yöntemiyle yapılmıştır. Bulgular araştırmada kız meslek lisesinde okuyan kız öğrencilerin genel lisede okuyan kız öğrencilerden 1. Okul tUrU yönUnden; fazla kilo endişesi, diyet yapma, sosyal baskı algısı, zayıflık dUsUncesinin,84 2. Yas faktörü yöntinden; fazla kilo endişesi, diyet yapma, zayıflık dlisUncesinin, 3. Annelerinin öğrenim dtlzeyi yöntinden; fazla kilo endişesi, sosyal baskı algısı, zayıflık dlisUncesinin ve 4. Babaların öğrenim düzeyi açısından; sosyal baskı algısı zayıflık düşüncesinin, yeme tutumları üzerindeki etkilerinin önemli olmadığı görülmüştür. Diğer taraftan; 1. Yas faktörünün; sosyal baskı algısı, 2. Annelerinin öğrenim düzeyinin; diyet yapma, babalarının öğrenim düzeyinin; fazla kilo endişesi, diyet yapma değişkenlerinin kız meslek lisesinde okuyan kız Öğrencilerin, genel lisede okuyan kız öğrencilerden daha fazla yeme tutumu ortalamasına sahip olduklarını göstermiştir. Araştırma sonundaki önerilerde, yeme tutumlarının tanınması ve anlaşılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılmasının, ailelerin, okul yöneticilerinin bu konuya yeterince yönelinmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY In this research those have been examined that the level of education of fathers and mothers of the girl students -in high school, sort of their schods, their ages a boot effeets of theireating behaviours. The exemplification of this study, 180 students were selected from three various vocational high schod; Ulus Girls Vocational High School, Zebeyde Hanım Girls Vocational High Schooland Yenimahalle Girls Vocational High School which are belong tothe ministry of National Education in Ankara provnce. And the other 180 students were selected from three ordinary high school which are Anıttepe, Yıldırım Beyazıt and Yesilöz. Totally it contains 360 High school students. The eating behaviours of the students have been determineol by EAT-40 test. In the analysis of the data of this research, ithas been calculated that the standart deviation and average points of the groups which related to individual variables and the importance control of differences which raised between the averages of grovas has been done by“t”test.86 According tothe results, it has been understood that eating behaviovers of the Girls Vocational High School students1 are not as imporlant as ordinary high school students' aboot following items: viewpoint of school factors; oven weighting suspucion, dieting, social pressvre perception, weakness thought. Viewpoint of age factor: Over weighting suspicion, dieting, weakness thought. View point of the educational level of their mathers ; overweighting suspicion social pressure perception, weakness thought. Viewpoint of the educational level of their fathers; socialpressure perception, weakness thought. On the other hand; according tothe age factor; social pressure perception; according tothe educational level of the mothers; dievting, according tothe educational level of the fathers averweighting suspicion, dieating have been found more important in Girls Vocational High School than ordinary high school. It is emphasized from the result of proposal of the research that the families and principals should be more conscious about to notice and accept eating behaviours and encourage them to study more about the subject.