Kitleleri harekete geçirme aracı olarak sosyal algı yönetimi
Social perception management as a means to mobilize the masses
  1. Tez No: 372173
  2. Yazar: MELİKE ZEYNEP ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA DAĞLAR MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son dönemde hızla gelişen teknoloji sayesinde, her türlü bilgiye ulaşma ve bilgiyi yayma imkanına kavuşulmuştur. Bununla birlikte, yayılan bilginin doğruluk ve güvenilirlik derecesini ölçmek aynı oranda zorlaşmıştır. Tarih boyunca çeşitli mücadeleler içine giren grupların, galip çıkmak amacıyla kullandığı yöntemler arasında en etkin olanının, hedef kitlenin ikna edilerek, kendi isteğiyle, istenilen şekilde yönlendirilmesi olduğu tespit edilmiş ve bu kapsamda hedef kitleye yönelik algı yönetimi uygulamaları gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, algı, tutum ve davranış kavramları incelenmiş, algı yönetiminin gelişimi, süreçleri, araçları, alanları ve sosyal medya ile ilişkileri incelenerek çeşitli örneklere yer verilmiştir. Algı yönetimi uygulamalarının toplumsal olaylarda ne derece önemli rol oynadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
All kinds of opportunities to access knowledge and knowledge dissemination have been attained with rapidly evolving technology in revent years. However, to measure the degree of accuracy and reliability of the emitted information has become difficult at the same rate. In order to emerge triumphant among the most effective used method is to be directed in the desired shape of the convinced target audience has been determined throughout the history that fall into various struggles. Within this scope, audience perception management practices were carried out. In this study, perception management, the attitudes and behavior concepts, the development of perception management, processes and tools have been examined by several examples.