John Toland'ın din felsefesi üzerine bir inceleme
A review on John Toland's philosophy of religion
  1. Tez No: 372362
  2. Yazar: SAİT KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN BAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, Aydınlanma döneminin önemli isimlerinden biri olan John Toland'ın, Din Felsefesini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Din felsefesini, Aydınlanma çağının temel bilgi kaynağı olarak gördüğü aklı ön plana çıkararak şekillendiren Toland, Hıristiyanlıkta yer alan ve akla aykırı olan her türlü olguyu reddetmiştir. Din felsefesinin önemli problemlerinden biri olan Vahiy konusunda da aynı yaklaşımı segileyen Toland'a göre vahiy sağlam akılla çelişemez. Bu nedenle de O, akla aykırı olduğunu düşündüğü her türlü unsuru reddetmiş ve bunların gerçek vahiy olmadığını, dine sonradan eklenen hurafeler olduklarını savunmuştur. Bir giriş, üç ana bölüm ve bir sonuçtan oluşan çalışmamızda, John Toland'ın Din Felsefesi ortaya konulmaya ve objektif bir şekilde tespit edilerek değerlendirilmeye, bir Aydınlanma düşünürü olması nedeniyle de, Aydınlanmanın temel özellikleri bağlamında, fikirlerinin alt yapısı ve etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the views of John Toland, who was one of the most important thinkers of Age of Enlightenment, on philosophy of religion. Toland forms Philosophy of Religion by giving prominence to reason, which he considers the main source of information for the Age of Enlightenment, and refuses all kind of facts in Christianity that are against the reason. According to Toland, who has the same opinion about revelation, the concept of revelation cannot be in contradiction with reason. So, he refuses all kinds of facts, which he considers as irrational and he supports that they are not real revelations; they are superstitions which have been added to the religion later. In our study consisting of three main bodies and an evaluation section, the views of John Toland about Philosophy of Religion have been tried to be revealed and evaluated by objective determining. On account of the fact that he is a thinker of Enlightenment Age, background and effects of his ideas are tried to be determined within the context of the main features of enlightenment.