Prof.Dr.Sadun Aren'in yaşamı, yapıtları, fikirleri,uygulamaları ve Türk toplumsal yaşamına katkıları
- Tez No: 372399
- Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ KEMAL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Prof.Dr. Sadun AREN'in kitapları, makaleleri, temel fikirleri ve uygulamaları Türk Toplumsal Yaşamı'na katkıları bakımından incelenmiştir. Öğrencileri ve dostları tarafından Prof. AREN hakkında 3 kitap yayımlanmıştır.Bu kitapların içerikleri özetlenmiştir.Bu özetlerden sonra Prof. AREN tarafından yazılan kitaplar, bilimsel ve gazete makaleleri, konuşmaları ve öteki çalışmaları incelenmiştir.Prof. AREN'in uygulamaları iki öbeğe ayrılmıştır: (1)Bilim İnsanı Prof. AREN, (2)Politikacı Prof. AREN. Prof. AREN'in temel fikirleri şu başlıklar altında incelenmiştir:“özelleştirme”,“demokrasi”,“gelir dağılımı”,“sosyalizm”,“kapitalizm”. Son olarak Prof. AREN'in eserlerinin gelecek için önemi ve bu tezin İktisat Bilimi'ne katkıları sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilim İnsanı, Politikacı, Özelleştirme, Kapitalizm,Sosyalizm, Demokrasi, Gelir Dağılımı.
Özet (Çeviri)
İn this study, Prof. Dr. Sadun AREN's curriculum vitae, books, articles, main ideas and implementations are analized in terms of his contribution to the Turkish Society. About Prof. AREN three bokks were published by his friends and old students. Contens of these books are summarized. After these summaries, the books, scientific and newspaper articles,speeches and other works written by Prof. AREN analized. The implementations of Prof. AREN are grouped into two parts: (1) Academic Prpf. AREN, (2) Politician Prof. AREN. The main ideas of Prof. AREN are grouped into following parts: His ideas about“privatization”,“democracy”,“income distribution”,“socialism”and“capitalism”. Finally the importance of Prof. AREN's works for future and the contribution of this thesis to the Science of Economics are presented. KEY WORDS: Academic, Politician, Privatization, Capitalism, Socialism,Democracy, İncome Distribution.