Bazı üzüm çeşitlerinin aşılı tüplü fidan üretimlerinde farklı biyolojik preparat uygulamalarının etkileri
The effects of different biological preparation applications on grafted sapling propagation in pots of some grape cultivars
- Tez No: 372573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada 110 R ve 1103 Pa Amerikan anaçları üzerine aşılı Alphonse Lavallée ve Red Globe üzüm çeşitlerinin fidanlık koşullarında aşı uyumu ile Biovam, Endo root soluble ve Endo root soluble +Vitormone kombine mikoriza uygulamalarının fidan randımanı ve fidan kalitesi üzerine olan etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Alphonse Lavallée ve Red Globe çeşitlerinde katlama sonrası aşı yerinde kalluslanma ile köklenme değerleri 110 R anacına aşılılarda daha zayıf olmuştur. Katlama sonrası aşılı çelikler, perlit:torf ortamı doldurulmuş siyah polietilen tüplere dikilerek mist sisleme üniteli sera içerisindeki masalara yerleştirilmişlerdir. Mikoriza uygulamaları şaşırtma esnasında uygulanmıştır Olgunlaşan yazlık fidanlarda kök ve sürgün özellikleri incelenmiştir. Yazlık fidanlarda her iki çeşitte de 110 R'ye aşılılarda sürgünler daha kısa olmuş ve köklenme oranı, kök sayısı, yaş ve kuru kök ağırlığı daha az bulunmuştur. Yazlık fidanlara Biovam 3 g ve ERS + Vitormone uygulamalarının etkisi sadece 1103 Pa'ne aşılı Alphonse Lavallée çeşidinde sürgün çapını artırıcı yönde olmuştur. Yazlık fidan randımanları uygulamalar ve anaçlardan etkilenmemiştir. Fidan randımanları % 33 ile % 55 arasında değişmiştir. Kışlık fidanlarda sürgün özellikleri farklılık göstermez iken, 110 R'ye aşılılarda kök özellikleri daha zayıf meydana gelmiştir. Bununla beraber fidanların hepsi 1. Boy fidan özelliklerini kazanmışlardır. Biovam 5 g uygulaması 110 R'ye aşılı Alphonse Lavallèe çeşidinde yaş kök ağırlığını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine that the situation of graft compatibility of Alphonse Lavallée and Red Globe (Vitis vinifera L.) grape cvs grafted on 110 R and 1103 Pa rootstocks in nursery conditions and, that the effects of Biovam, Endo root soluble and Endo root soluble + Vitormone mycorrhiza applications on sapling yield and sapling quality. In Alphonse Lavallée and Red Globe cvs, after stratification, callusing rates and rooting values of saplings grafted on 110 R rootstock were found lower than that of 1103 Pa. After stratification, grafted cuttings were planted in tubes filled with perlit and torf and put under the mist spraying system in the greenhouse. Mycorrhiza applications were applied at the planting time. Root and shoot characters of mature summer saplings were recorded. In both cvs grafted on 110 R rootstocks had shorter shoots and lower root ratio, dry and fresh root weights and root numbers than that of 1103 Pa. Biovam 3 g and ERS + Vitormone resulted in increases of shoot diameter of Alphonse Lavallée cv. grafted on 1103 Pa. Summer sapling yield ranged between 33% and 55%. In winter saplings, while shoot characters did not show any differences among the rootstocks, ones grafted on 110 R had the lower the rooting characters. However, all winter saplings had first grade sapling characters. Biovam 5 g increased the fresh root weight of winter sapling of Alphonse Lavallée grafted on 110 R.