Sphagnum capillifolium (Ehrh.) Hedw. ve S. centrale C. E. O. Jensen (Bryophyta)'nın anti-kanser aktivitesinin belirlenmesi
Determination of anti-cancer activity of Sphagnum capillifolium and S. centrale (Bryophyta)
  1. Tez No: 372577
  2. Yazar: GÖZDE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KIRMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yayılışa sahip iki karayosunu türü Sphagnum centrale ve S. capilifolium'daki esansiyel yağların kimyasal bileşimi ve bu bileşenlerin antikanser aktivitesi araştırılmıştır. Bu iki türde bulunan esansiyal yağlar ekstraksiyon yöntemleri ile izole edildikten sonra HL-60 ve MCF-7 hücre hatları kullanılarak apoptoz üzerine etkisi araştırılmıştır. Karayosunlarından elde edilen özütler farklı konsantrasyon ve sürelerde bu iki hücre hattına karşı denenmiş ve sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Proliferasyonun belirlenmesi için MTT yöntemi kullanılmıştır. MTT yönteminde bu iki karayosunu türünden elde ekstraktlar HL-60 ve MCF-7 hücrelerine karşı aktivitesi belirlenmiştir ve 24, 48, 72. saatler için veriler toplanmıştır. Her iki türden elde edilen özütler HL-60 hücre hattında inhibe edici etki gösterirken aynı koşullarda MCF-7 hücre hattından elde edilen veriler bu karayosunlarının tümör hücrelerini teşvik edici kimyasallara da sahip olduğunu göstermektedir. Buradaki hücre inhibisyonu kontrol grubu ile kıyaslandığında oldukça kuvvetli görülmektedir. Apoptotik ve nekrotik hücrelerin belirlenmesi için HO/PI yöntemi kullanılmıştır. İki karayosunu türünden elde edilen özütler ile kanser hücrelerine karşı aktivitelerinin yanı sıra hücre ölümüne sebep olanların hangi tip hücre ölümüne yol açtıkları araştırılmıştır. Bu özütler düşük konsantrasyonlarda daha çok apoptotik hücre ölümlerine sebep oluyorken konsantrasyon artışı ile birlikte nekrotik ölümlere yol açmaktadırlar. Özellikle HL-60 hücre hattında yüksek düzeyde apoptotik hücre ölümlerini neden olmuşlardır. Ortak olarak her iki türden elde edilen farklı özüt tiplerinin neredeyse tamamı yüksek konsantrasyonlarda nekrotik hücrelerin oluşumuna yol açmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical compositions of essential oils and anti-cancer activities of these compositions were studied in two types of moss having prevalence in our country, Sphagnum centrale and S. capillifolium. After the essential oils in these two species were isolated by extraction methods, their effects on apoptosis were examined by using HL-60 and MCF-7 cell lines. Extracts obtained from the mosses were experimented against the cell lines in different concentrations and periods and then were compared with the control group. MTT method was used to determine proliferation. In MTT method, activities of the extracts taken from these two moss types against HL-60 and MCF-7 cells were determined, and outputs were compiled for 24, 48, and 72 hours. While extracts taken from the two types were indicating an inhibiting influence in HL-60 cell line, under the same conditions, the data taken from the MCF-7 cell line showed that these mosses possess chemicals stimulating tumor cells as well. The cell inhibition here was seen to be quite strong when compared with the control group. HO/PI method was used to determine apoptotic and necrotic cells. With the extracts taken from these two moss types, beside their activities against cancer cells, the ones that cause cell deaths were searched for which type of cell deaths they led to. While these extracts caused apoptotic cell deaths more in low concentrations, they also caused necrotic deaths along with the increase in concentration, and they particularly caused high level apoptotic cell deaths in HL-60 cell line. As a shared feature, approximately all types of different extracts taken from these two species led to the formation of necrotic cells in high concentrations.