Narköy (Niğde) jeotermal suların hidrojeokimyası ve kaynak alanının alterasyon özellikleri
Narköy (Niğde) hydrogeochemistry of geothermal water and the characteristics of the source area
- Tez No: 372601
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, yüksek lisans tez çalışması kapsamında, Narköy Acıgöl ve Ilısu jeotermal alanı ve çevresindeki sıcak ve mineralli sularının hidrojeokimyasal özelliklerini ve kaynakların karşılaştırmalı köken değerlendirmesi yapılmış olup, suların çevre kayaçlardaki etkileri belirlemeye çalışılmıştır. İnceleme alanındaki sıcak sularının kaynağı 5-10 km derinliklere kadar sokulmuş, katılaşmış fakat sıcaklığını henüz kaybetmemiş mağma sokulumları olabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda, Narköy-Acıgölde bulunan sıcaklığı 23,8oC ve Ilısu merkezinde yer alan sıcaklığı 34,0oC olan sıcak su kaynakları incelenmiştir. İnceleme alanın da sıcak sularının yakınında mevsimsel değişikliklere bağlı olan soğuk su kaynakları da gözlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda sıcak suyun kaynak kayaçlarının Eosen yaşlı kireçtaşı, jips, kumtaşı birimleri ve Miyosen – Pliyosen yaşlı tüf, tüfit, andezit ve ignimbiritler olduğu belirlenmiştir. Hidrokimyasal analiz sonuçları diyagram üzerinde incelendiğinde katyon bakımından Ca+2-Mg+2, anyon bakımından HCO3-SO4 su tipinde olduğu görülmüştür. Ayrıca bunların katyonlarına göre Ca-Mg-Na, anyonlarına göre HCO3-SO4-Cl bölgesinde bulunmakta, Acıgöl göl suyu Na-Mg-Cl-HCO3, Acıgöl sıcak su Ca-SO4-HCO3, Ilısu sondaj Na-Ca-HCO3, Ilısu soğuk Ca-Mg-HCO3, Melendiz Ca-Mg-HCO3, Sofular Ca-HCO3 su tipindedirler. İnceleme alanın koyu siyah renkli ince taneli sert volkanik kayaçlar olanbazalt ve andezitler yüzeylenmektedir. Bazaltlar bölgede yer yer andezitlere geçiş göstermektedir. Bazaltları oluşturan koyu renkli minerallerin oranı (piroksen, amfibol, olivin ve biyotit) hacimsel alan olarak % 40 civarındadır. Açık renkli mineraller genellikle plajioklaslardan (labradorit) oluşmaktadır. Alkali feldspatlar ve feldspatoidler oldukça düşük mikterlarda gözlenmektedir. Bazaltlar içerisinde iri feno kristaller şeklinde sıkça gözlenen olivin ve piroksenler (ojit) nedeniyle kayaç, plajioklas-olivin piroksen bazalt olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thisstudy, athesis as part of Acıgöl and Ilisu geothermal field and surrounding hot and mineral water hydrochemical characteristics and origin of the comparati veorigins assessment is made,waters were studied to determine the irimpact on the surrounding rocks. The source of hot water in the study are aluredtodepths of 5-10 km, solidified magma intrusion shave not yet lost, but the temperature is thoughtto be . In this context, situated in Acıgöl temperature 23.8 ° C and 34.0 ° C Ilisu which is located in the center of the hot waterv supply temperature were investigated. In the study arean earth ewarm waters, the cold water supply is connected to seasonal changes were also observed. As a result of the examination, the hot water of sourcerocks of Eocene limestone, gypsum, sands to neunitsand Miocene - Pliocenetuff, tuffite, it was determined that the and esiteand ignimbrite . When analyzed on the diagram hydrochemical Analysis termscations Ca +2 , Mg +2, HCO3 - SO4 anionterms were found to be in water type . In addition, their cation according to the Ca-Mg – Naani on according to the HCO3 -SO4 -Cl located in theregion , the Acıgöl lake water, Na-Mg -Cl - HCO 3 , Acıgöl hot water Ca -SO4 - HCO3 Ilisu drilling Na-Ca -HCO3 , Ilisu cold Ca-Mg - HCO3 , Ca-Mg - HCO3 Melendiz , SufiCa - HCO3 water type . Dark black colored fine-grained views of thearea hard volcanic rocks are exposed in Ilisu Basalt to andesite in there gion suggests switching .Basalts fo rmingtheratio of dark-colored minerals ( pyroxene, amphibole, olivine andmica ) volumetric area is around 40% . Light colored minerals are usually composed from plagioclase (labradorite ) . Alkali feldspar and feldspatiod mikter is observed in fairly low.Working with in the basalt out cropping in the form of large crystals frequently observedphe olivine andpyroxene - olivine pyroxene basalt rock Plagioclase has been called.