Doğal yapı taşlarının farklı koşullardaki su emme kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison to water absorption capacities of natural building stones under different conditions
  1. Tez No: 372602
  2. Yazar: ERKAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanoğlu doğal yapı taşlarını antik çağlardan beri çeşitli amaçlar için kullanmıştır. Ülkemizde kaplama ve doğal yapı taşı olarak kullanılan kayaçlar hemen hemen her bölgede yayılım sunmaktadır. Değişik renk, doku, bileşim ile petrografik ve jeomekanik özellikler sunan bu yapı taşları yüzyıllardan beri birçok yapıtlarda kullanılmıştır. Kullanılan bu kayalar dış etkilere karşı direnç göstererek günümüze kadar ayakta kalmış ve özelliklerini korumuşlardır. Özellikle Selçuklu döneminde zayıf kayaçlar yaygın olarak cami, küllüye, türbe vb. yapılarda kullanılmıştır. Bu kayaçlarda su etkileri sonucu ayrışma ve dayanım kayıpları gözlenmiştir. Doğal yapı taşlarının petrografik özellikleri ile jeomekanik özellikleri arasında önemli ilişkilerin varlığına yönelik farklı kayaçlarda araştırmalar bulunmaktadır. Ancak doğal yapı taşlarında farklı su emme etkileri ile petrografik ve jeomekanik özelliklerinin bir bütün halinde değerlendirilip tanımlanmasına yönelik araştırmalar azdır. Kayaçların farklı oluşum süreçleri nedeniyle bünyelerindeki boşlukların etkilerinin belirleneceği bu çalışma ile özellikle elverişsiz doğa koşullarında kayaçların ne tür tepkiler vereceğini önceden kestirip bu kayaçların uygun alanlarda kullanımına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Human beings have used natural building blocks for a variety of purposes since ancient times. Used as coating and the natural building blocks of our country rocks spread in almost every area. Different color, texture, composition and petrographic and geomechanical properties of many works in which these building blocks used for centuries. These rocks are used to this day by showing resistance to external influences and maintained their standing. Especially in weak rocks are widely mosque during the Seljuk period, collection of buildings surrounding a mosque, tombs and on structures used. Resistances to decomposition and loss of water as a result of the effects of these rocks have been observed. Petrographic properties of the geomechanical properties of natural building stones of different rocks to the presence of important relationships are research. However, the effects of water absorption natural building stones of different petrographic and geomechanical properties evaluated as a whole, there are few studies for the identification. Due to the different formation processes within their cavities of the rocks in this study to determine the effects of unfavorable natural conditions, especially what kind of rocks would react to forecast the use of these rocks will greatly contribute in the appropriate fields.