Nükleer reaktörler, yakıt tipleri ve Mersin Akkuyu Nükleer Santrali
Nuclear reactors, fuels and Akkuyu Nuclear Power Plant
  1. Tez No: 372603
  2. Yazar: SAİM ÖNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, nükleer enerjinin ortaya çıkışı, nükleer reaktörler ve tipleri, reaktörlerde kullanılan yakıt tipleri, enerji üretimi sonucu ortaya çıkan atıkların idaresi ile Türkiye'de kurulacak olan Mersin Akkuyu Nükleer santralinin anlaşma ve kurulum koşulları araştırılmıştır. Literatür taraması yapıldığında bu kapsamda bir kaynağın olmadığı ve ortaya konulacak bu çalışmayla ilk kez bu konuları birlikte irdeleyen bir tez ortaya çıkarılacaktır. Ülkemizde nükleer santral kurulma çalışmaları ile beraber nükleer enerji, gerekliliği, ortaya çıkacak atıkların çevreye etkileri konusunda tartışmaların arttığı bir dönemde nükleer reaktörlerden elektrik enerjisi üretimi bu çalışma aracılığıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the discovery of nuclear energy, nuclear reactors, reactor types, nuclear fuel types, management of radioactive waste from energy production and construction details and agreement conditions of Akkuyu nuclear power plant to be built in Mersin, Turkey have been studied. Scanning the literature it can be noticed that so far there is no national source that has as wide a scope as of this thesis about the subject so that with this thesis a sufficiently complete treatment of the subject will, for the first time be present for national purposes. This is a time of the first planned construction of a nuclear power plant in Turkey which naturally results in an intense controversy about nuclear energy, its necessity and the environmental effects of nuclear waste. That's why the necessity of a thorough study of the subject becomes more important, as the author claims to provide with this thesis.