Hiperbolik ve de Sitter uzayda üç ve dörtyüzlüler
Triangles and tetrahedrons on hyperbolic and de Sitter Space
- Tez No: 372604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN TUĞKAN YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada S_1^2 deki üçyüzlüler ve S_1^3 deki dörtyüzlülerin varlığı araştırılmıştır. Bu üç ve dörtyüzlülerin özellikleri ve sınıflandırılması üzerine çalışılmıştır. İkinci bölümde temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, de Sitter üçgenler üzerinde durulmuştur. Lorentzian hiperdüzlemlerin S_1^2 ile arakesitlerinden space-like, time-like veya light-like kenarlara sahip 10 farklı tipte üçgen elde edilmiştir. Bu üçgenlerin özellikleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise S_1^3 de Sitter uzay ile R_1^4 Minkowski uzaydaki hiperdüzlemlerin arakesitleri alınarak 15 farklı tip dörtyüzlü (3-simpleks) elde edilmiş ve bunların kenar tiplerine göre sınıflandırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the existence or non-existence of tiangles on S_1^2 and tetrahedrons on S_1^3 are researched. The quantities and classifications of these triangles and tetrahedrons are studied. Second part of the study the basic consepts are exported. In the third part, insisted on de Sitter triangles. 10 different types of triangles which have space-like, time-like or light-like edges are obtained by taking the intersections of Lorentzian hyperplanes with S_1^2. These triangles quantities are researched. In the forth part, 15 different types of tetrahedrons (3-simplexes) are obtained by taking the intersections of Lorentzian hyperplanes with de Sitter surface and classified them according to their edges type.