Ortaöğretim okullarında eğitim uzmanlığı gereksemesi
  1. Tez No: 37264
  2. Yazar: ABDÜLHAMİT GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
»?5» S ÖZET Bu araştırmayla, Türkiye'de, ortaöğretim okullarının, daha etkili çalışmaları için gereksindiği eğitimde uzmanlık hizmet ve alanları betimlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, ortaöğretim okullarında çalışan bir grup yönetici ve Öğretmene, okulda uzman yardımına gerekseme duyulabilecek yönetim, eğitim ve öğretim etkinliklerinin neler olduğu ve çeşitli değişkenlere göre oluşan denek gruplarının, okulda uzmanlık yardımına olan gereksinmeye ilişkin görüş farklılığının olup olmadığı soruldu. Araştırmanın evreni, Gaziantep ilindeki 40 ortaöğretim okulundan 1373 yönetici ve öğretmendir. Araştırmanın örneklemi ise evrenden 30 ortaöğretim okulundaki 517 yönetici ve öğretmendir. Deneklerden toplanan bilgilerin analizinde istatistik tekniklerden; varyans analizi ve Fisher' in En Küçük Manidar Farklar Yöntemi uygulandı. Araştırmada denekler, ortaöğretim okullarında okul etkinliklerinin büyük çoğunluğuna ilişkin, eğitim uzmanı yardımına çok gerekseme olduğunu belirtmişlerdir. Orta öğretim okullarında yönetici ve öğretmenlerin gerekseme duydukları eğitim uzmanları şunlardır: Okul Kütüphanecisi, Okul Danışmanı, ölçme-Degerlendirme Uzmanı, özel Eğitim Uzmanı, Eğitim Teknoloji Uzmanı, Okul-işyeri ilişkileri Uzmanı, Program Geliştirme Uzmanı, Halk Eğitim Uzmanı, Beslenme Eğitimi Uzmanı, Eğitim Planlamacısı ve Eğitim Denetmeni. Ayrıca denekler, sosyal çalışma, okul sağlığı, güzel sanatlar ve spor gibi alanlarda da uzman görevlendirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ı5^ ABSTRACT This study aims to carry out fields and services of specialization of which the secondary schools required, in Education in order to work more effectively. To realize that, it has been asked a group of teachers and administrators in wihich administriational and instruc tional activities may be needed helping of specialist in schools. In which field. may be needed helping of speci al ition, and it has been asked subjects formed kinds of variables if it has been needed helping of specialition. Population of this study was 1373 teachers and administrators worked in 40 secondary schools in Gaziantep. The sample of study be made up of 517 administrators and teachers selected from 30 secondary schools in Gaziantep. To analyze data employed from subjects, it has been used statistical techniques as frequency, arytmetic mean, standart division, variance and Fisher's Least Significant Difference Method. Subjects maintained that it has been needed helping of educational specialist related to many schools activities in the fields of speciality in secondary schools. The administrators and teachers in secondary schools needed the following educational specialists: School Librarian, School Counselor, Measurement and Evalvation Specialist, educational Technology Specialist, School -Industry Relations Specialist, Curriculum Development Specialist, Adult Education Specialist, Nutrition Education Specialist, Educational Planning Specialist and Educational Inspector. In addition, they responded that it must be employed specialist in the fi&lds as social working, school healtfoi arts, and physicial education.