Farklı doğal yoğurt bakteri izolatlarının yoğurt yapımında kullanım potansiyellerinin açığa çıkarılması ve aroma formasyon kapasitelerinin kromatografik olarak belirlenmesi
Revealing the potentials of different natural yogurt bacterial isolates for use in yogurt production and chromatographic determination of their aroma formation capacities
- Tez No: 372651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEKTA GEZGİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Streptococcus salivarius subsp. thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus türleri endüstriyel olarak kullanılan starter yoğurt kültürü bakterileridir. Fermente süt ürünlerinde tekstür ve aromanın oluşumunda, starter kültürler önem taşımaktadır. Starter kültürlerin seçiminde amaç duyusal özellikler taşıyan ürünün elde edilmesidir. Geleneksel metodlar ile uzun yıllar aynı kültürler kullanılarak yapılan yoğurt örneklerinden izole edilen bakteriler özgün aromatik karakterlere sahip olabilmektedir. Bu amaçla yeni mikrobiyel starter kültür eldesinde geleneksel gıdalardan elde edilen mikrobiyal izolatların ürün kalitesine etkisinin açığa çıkarılması önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı ülkemizin çeşitli illerinde üretilen yoğurtlardan izole edilen Streptococcus salivarius subsp. thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus izolatlarının yoğurt yapımında kullanım potansiyellerinin açığa çıkarılmasıdır. Antibiyotik ve bijen amin üretim özellikleri göz önüne alınarak seçilen St. thermophilus ve Lb. bulgaricus izolatları ile 21 farklı kombinasyon oluşturulmuştur. Farklı kombinasyondaki yoğurtlar kullanılarak yapılan yoğurtlarda titrasyon asitliği (%), kuru madde (%), pH, serum ayrılması (mL) ve viskozite değeri (cP), laktik asit (mg/mL) ve asetaldehit (mg/mL) üretimi analizleri yapılmıştır. Yoğurt örneklerinde: laktik asit cinsinden asitlik değeri, pH, kuru madde, serum ayrılması, viskozite, asetaldehit ve laktik asit değerleri sırasıyla % 0.67-1.38, % 9.8-10.75, 3.40-4.95, 8.85-18.85 mL, 1546-10149 (cP), 0.19-2.92 mg/mL, 26.84-91.96 mg/mL değerleri arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The species of Streptococcus salivarius subsp. thermophilus and Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus are starter yogur culture bacteria that are used in the industry. Starter cultures are important for forming the texture and the flavor in fermented milk products. The purpose of choosing the right starter culture is to produce a product that has sensual properties. The bacteria isolated from yogurt samples made with traditional methods by using the same starter cultures that have been used for a long time may have some unique aromatic characters. Therefore, when forming a new microbiological starter culture, it is important to reveal the effect of the microbiological isolates obtained from traditional food on the product quality. The aim of this study is to discover the potentials of Streptococcus salivarius subsp. thermophilus and Lactobacillus delbrueckii subsp. strains isolated from the yogurts produced in various cities of our country to be used in yogurt manufacture. 21 different combinations were prepared by using St. thermophilus and Lb. bulgaricus isolates chosen according to their antibotic and biogenic amine forming abilities. In all yogurts produced by each combination, titration acidity (%), dry material (%), pH, serum separation (mL), viscosity (cP), lactic acid (mg/mL) and acetaldehyde (mg/mL) production values were measured. In the samples examined, acidity in terms of lactic acid, pH, dry weight, serum separation, viscosity, acetaldehyde and lactic acid values were found in the range of 0.67- 1.38%, 9.8-10.75%, 3.40-4.95, 8.85-18.85 mL, 1546-10149 (cP), 0.19-2.92 mg/mL, 26.84 and 91.96 mg/mL, respectively.