Evaluation of cotton (Gossypium hirsutum cv. Coker 312) hypocotyl transformation efficiency with three different agrobacterium tumefaciens strains
Üç farklı agrobacterium tumefaciens suşunun pamuk (Gossypium hirsutum cv. Coker 312) hipokotil dokusuna gen transfer kabiliyetlerinin araştırılması
- Tez No: 372652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ KAMÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Pamuk tekstil, gıda ve hayvancılık sektörleri için hammadde sağlayan önemli endüstriyel bir bitkidir. Tarımı dünya çapında yapılmakta olup lif kalitesi ve verim yönünden ıslah edilmiş farklı iklim ve çevre koşullarında yetiştirilebilen birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu koşullarda karşılaşılan abiyotik ve biyotik stres faktörlerine dayanıklı ve aynı zamanda yüksek verim ve lif kalitesi özelliklerini taşıyan yeni çeşitlerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın karşılanmasında ıslahın yanı sıra transgenik teknolojilerden faydalanılmaktadır. İlk trangenik pamuk çeşitlerden olan Bt ve BASTA dirençli pamuk hibritleri halen kullanılmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak model pamuk bitkisi Gosypium hirsutum cv. Coker 312 için temel aseptik kültür koşulları oluşturuluştur. Akabinde IBA, Kin, NAA ve TDZ yardımı ile hipokotil dokularından embriyogenik kallus dokusu kültürü çalışılmıştır. Aynı zamanda hipokotil, embriyo apeks ve kotiledon yaprağı dokularında (pTJK136 içeren Agrobacterium tumefaciens) LBA4404, C58C1, EH105 ve KYRT1 suşları ile transformasyon çalışmaları yürütülmüş ve etkinlikleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kullanılan dokuların sağlığı ve yaşı, transformasyon ve rejenerasyonu direkt olarak etkilemektedir. Ayrıca KYRT1 transformasyonda en etkili suş olarak görünmektedir ve en yüksek geçici GUS ifadesi kotiledon yapraklarında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cotton is an important industrial plant that serves raw materials to textile, food and livestock sectors. Its' agriculture is done throughout the globe at various geographic locations and there are many cotton cultivars that are bred for higher yield and fiber quality. We are in the need for development of new cotton cultivars that are tolerant to abiotic and biotic stress factors that are met at different geographic locations and also show higher yield and fiber quality properties. In order to meet these needs we should lean to both breeding and transgenic technologies at the same time. Proper examples to this case are the Bt and BASTA resistant cotton crops that are been used still in cotton hybrids. In this study first we describe basic aseptic culture conditions for model cotton plant Gosypium hirsutum cv. Coker 312. Then point out embryogenic callus cultures from hypocotyl tissues with IBA, Kin, NAA and TDZ. Meanwhile hypocotyl, embryo apex and cotyledonary leaf tissues were evaluated for their transformation rates with different Agrobacterium tumefaciens strains, (LBA4404, C58C1, EH105 and KYRT1) harboring the binary plasmid pTJK136. Results imply that the health and age of the explant used, directly affect both transformation and regeneration capabilities while the most effective T-DNA delivery was that of KYRT1 strain having efficient transformation on cotyledonary leaves.