Distribution of aflatoxin in peanuts (Arachis hypogaea L.) in East Mediterranean Region of Turkey
Doğu Akdeniz bölgesi Türkiye'de yer fıstığı (Arachis hypogaea L.)'nda aflatoksin dağılımı
  1. Tez No: 372662
  2. Yazar: AHMAD A. ABDULHAMEED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, 2012-2013 yılı üretim sezonunda Osmaniye merkez ve ilçelerine bağlı köylere ait tarlalarda üretilip Osmaniye yerfıstığı toptancılar sitesine satılmak üzere getirilen 14 adet kabuklu ve 29 adet kabuğu alınmış yer fıstığı tohumlarda dane yüzeyinde ve dane içindeki fungal cinslerinin ve aflatoksin miktarlarının saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 14 adet kabuklu yerfıstığı örneklerinin dane yüzeyinde Fusarium cinsi funguslara sıklıkla rastlanmıştır. Buna ilaveten daha az sıklıkla Penicillium ve Aspergillus cinlerine rastlanmıştır. Ayrıca 29 adet kabuksuz yerfıstığı örneklerinin dane yüzeyinde ise Fusarium cinsi funguslara sıklıkla rastlanmıştır. Buna ilaveten daha az sıklıkla Penicillium ve Aspergillus cinlerine rastlanmıştır. Sodyum hipoclorit ile yüzey sterilizasyonuna tabi tutulmuş 14 adet kabuklu yer fıstığı örneğinde dane içi fungus izalasyonu yapılmıştır. Çalışma sonunda dane içinde Aspergillus cinsi funguslara sıklıkla rastlanmıştır. Buna ilaveten daha az sıklıkla Penicillium ve Fusarium cinlerine rastlanmıştır. Yüzey sterilizasyonuna tabii tutulmuş 29 kabuksuz yerfıstığı örneğinde dane içinde Aspergillus cinsi funguslara sıklıkla rastlanmıştır. Buna ilaveten daha az sıklıkla Penicillium ve Fusarium cinlerine rastlanmıştır. HPLC analizi sonucunda 14 adet kabuklu yer fıstığı numunelerinin AFB1 değeri 5 ppb'den düşük bulunmuştur. Toplam aflatoksin (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2) değeri ise tüm örneklerde 10 ppb'den düşük bulunmuştur. İlaveten 29 adet kabuksuz yer fıstığı numunelerinin AFB1 değeri 5 ppb'den düşük bulunmuştur. Toplam aflatoksin (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2) değeri ise tüm örneklerde 10 ppb'den düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to detect fungal genera from shelled and unshelled peanut on seed surface and in the seed and to determine aflatoxin levels in peanut crops after harvest in Osmaniye in 2012-2013. In this study, total of 14 shelled peanut samples were tested to detect of fungal genera on seed surface. As a result of this study, fungi belonging to genus Fusarium sp. were the most frequently observed fungal genera. Fungi belong to Aspergilluis and Pencillium genera were less frequently observed then Fusarium sp. Twenty nine unshelled peanut samples were tested to detect fungal genera on seed surface. As a result of this study, fungi belonging to genus Fusarium sp. were the most frequently observed genera. Fungi belong to Aspergilluis and Pencillium genera were less frequently observed then Fusarium spp. Fungi in the surface sterilized seed of 14 peanut samples were isolated on PDA medium. As a result of this study, fungi belong to Aspergillus spp. genera were the most frequently isolated. Fungi belong to Fusarium and Pencillium genera were less frequently observed than Aspergillius spp. Twenty nine unshelled peanut samples in the surface sterilized seed were isolated on PDA medium. As a result of this study, fungi belonging to Aspergillus spp. genera were the most frequently isolated. Fungi belong to Fusarium and Pencillium genera were less frequently observed than Aspergillius spp. Aflatoxin levels of 14 shelled peanut samples tested by HPLC were less than 5 ppb limit and total aflatoxin level were also less than 10 ppb limit set by (European Commission Directive 2003). Twenty nine unshelled peanut samples were also tested for aflatoxin by HPLC , All the samples tested had aflatoxin B1 content less than 5 ppb limit and had total aflatoxin content less than 10 ppb limit.