Kocaeli Karamürsel Projesi kapsamındaki barajların havza taşkın koruma tesislerine etkilerinin araştırılması
Investigation the effect of Kocaeli Karamürsel Project dams to basin flood control structures
- Tez No: 372663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Doğal afetlerin en önemlilerinden biri olan taşkınların temel özelliği, insanlar için hiçbir zaman tümüyle bertaraf edilemeyen, sürekli bir problem oluşturmalarıdır. Toplumlar, yüzyıllardan beri taşkın tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarından, taşkın kontrolü amacıyla araştırma ve mücadele faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Taşkınlar, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yöresinde etkili olmakta ve önemli ölçüde can ve mal kaybına neden olmaktadırlar. Ülkemizde taşkınların önlenmesi, zararlarının azaltılması için yapılan planlama ve etüt çalışmalarında entegre bir yaklaşımın uygulanması her geçen gün önem kazanmaktadır. Yukarı havza mansap önlemleri; taşkının büyüklüğünün yanı sıra, rüsubat hareketi, çevre faktörleri ve toprak kullanımı gibi değişik parametrelerin ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Su kaynakları projeleri kapsamında inşa edilen barajlar, doğal hidrolojik rejimi düzenleyerek, insanlığın su ihtiyacının sağlanması açısından temel ihtiyaç olarak görülmüştür. Bu projeler su temini, sulama, taşkın kontrolü, hidroelektrik enerji üretimi, ulaşım, eğlence, kirlilik azalımı, endüstri ihtiyaçlar, balıkçılık, vahşi hayatın korunumu, tuzluluk, rüsubat kontrolü ve yeraltı sularının beslenmesi gibi amaçları içermektedir. Bu çalışma ile; Kocaeli Karamürsel Projesi kapsamında yapılması planlanan barajların, havzanın taşkın potansiyeline ve taşkın koruma tesislerine olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The floods which is the most important natural disasters are the main feature is for people who never have a problem that cannot be completely eliminated. Communities, for centuries by flood are faced with, in order to research and combat flood control activities have continued. Floods, including our country, the world's most effective in the region and the loss of life and property significantly. In our country, flood prevention, mitigation for the implementation of an integrated approach to the planning and surveying work is gaining importance day by day Upper basin downstream measures; in addition to the size of flows, sedimantation movement, environmental factors and land use, of different parameters need to be taken. Dams are built for regulate the natural flow regime and necessity of water for humanity. These projects were aimed; water supply, irrigation, flood control, hydroelectric power generation, transportation, entertainment, decrease of pollution, industry, fisheries, wildlife conservation, salinity, sedimantation control and groundwater recharge. In this study; the effects of Kocaeli Karamürsel Project dams to flood potential and flood control structures, have been investigated.