Kahramanmaraş Hacınınoğlu Hes Enerji Tünelinin jeoteknik incelemesi
Geotechnical investigation of Kahramanmaraş Hacınınoğlu HEPP Energy Tunnel
- Tez No: 372664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde bulunan Ceyhan nehri üzerinde yapımı tamamlanan 5237 m uzunluğundaki Hacınınoğlu HES enerji tünelinin 2000 m'lik (0+359 - 2+359 km'leri arası) bölümünün jeoteknik ve duraylılık analizlerini kapsamaktadır. Enerji tünelindeki birimlerin litolojik özellikleri ve kazı-destek sistemleri açısından benzerlik gösteren özellikleri göz önüne alınarak tünel sekiz faklı bölgeye ayrılarak incelenmiştir. Tüm bu bölgeler için tünel açımı esnasında her patlatmadan sonra tünel ayna haritaları çizilmiş ve süreksizlik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen verilerden yararlanılarak 1/200 ölçekli tünel açılım haritası oluşturulmuştur. Tünel içerisindeki kayaçların dayanım ve deformasyon özelliklerinin belirlenmesi için Hoek Brown yenilme kriterinden yararlanılmış, tünel içerisinde blok örnek veren birimlerden karot numuneler alınıp kayaçların tek eksenli sıkışma dayanımları belirlenmiştir. Kaya kütlesi sınıflama sistemlerinden RMR ve Q sınıflama sistemleri her bir bölge için uygulanmıştır. Tünel bölgelerinde ölçülen süreksizlik eğim ve doğrultuları her bölge için ayrı ayrı olacak şekilde Dips paket programı kullanılarak stereografik izdüşüm yöntemi ile hakim süreksizlik seti ve eğim miktarı tespit edilmiştir. Tünelde süreksizliklere bağlı duraylılık analizlerinde ise Rocscience firması tarafından hazırlanan UNWEDGE jeoteknik yazılımı farklı kombinasyonlar kullanılarak analizler yapılmıştır. Ayrıca tünel açımı esnasında tespit edilen bulgular ile enjeksiyon projesinin dizaynına yönelik altlık veri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the geotechnical and stability analysis of 2000 m section of (between km 0+359 and 2+359) of Hacınınoğlu HEPP energy tunnel. The tunnel which is located in Kahramanmaraş province has a total length of 5237 m and lies on Ceyhan River. The tunnel is divided and investigated in eight different sections by taking the lithological features of the units in the energy tunnel into consideration and taking excavation-support systems demonstrating similar features into account. During the process of tunneling, after each explosion, tunnel face maps are formed and geotechnical features of discontinuities are determined precisely. Subsequently, by using these maps, 1/200 scaled tunnel boring map is formed. In order to determine the deformation characteristics and strength of the rock, Hoek Brown failure criterion is utilized. Core samples are taken in the entire tunnel sections, where it is possible, and uniaxial compression strength levels are determined. For each section, RMR and Q Rock classification systems are applied. Discontinuity slopes and directions are measured in the tunnel sections by means of separating the sections one by one. Later, dominant discontinuity sets and the slope values are determined by utilizing of Dips software with stereographic projection method. In the tunnel, stability analyses related to the discontinuities are carried out using UNWEDGE geotechnical software (developed by Rocscience). Furthermore, the findings during the tunnel's excavation led generation of the basic dataset which would be used for the design of grouting project.