Bir grup antikanser ilaçların spektrofotometrik yöntem (UV-visible absorbsiyon spektroskopisi) kullanılarak DNA ile etkileşimi ve bağlanma sabitlerinin (Kb) hesaplanması
A group of anticancer drugs with DNA interaction the spectrophotometric method (UV-visible absorption spectroscopy) using and DNA binding constants (Kb) calculation
  1. Tez No: 372675
  2. Yazar: NAGİHAN HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde bir grup antikanser ilaçların (Sitarabin, Paklitaksel, Kapesitabin, Dosataksel, Danorubisin, Sisplatin, Karboplatin, Oksaliplatin, Epirubisin, Retinoik asit) UV-visible absorbsiyon spektroskopisi kullanılarak DNA ile etkileşimleri incelenmiştir. DNA ile bağlanmaları, spektrofotometrik yöntemle incelenen antineoplastik ilaçların, fish sperm çift zincirli deoksiribonükleik asite (FSdsDNA) bağlanma sabitleri (Kb) hesaplanarak kendi aralarında etkinlik yönünden kıyaslama yapılmıştır. Yapılan çalışmanın, ilaçların FSdsDNA'ya bağlanma mekanizmaları belirlenerek, yeni dizayn edilecek ilaçlar için en az yan etkili ilaçların sentezlenmesine ışık tutacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, dünya literatürlerine geçen DNA'ya bağlanma sabiti çalışmaları derlenerek bu çalışmalara atıfta bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a group of anticancer drugs (Cytarabine, Paclitaxel, Capecitabine, Docetaxel, Daunorubicin, Cisplatin, Carboplatin, Oxaliplatin, Epirubicin, Retinoic acid) UV-visible absorption spectroscopy using the interaction with DNA were investigated. DNA binding, analyzed spectrophotometrically antineoplastic drugs, to fish sperm double strand DNA (FSdsDNA) binding constants (Kb) calculated for efficacy comparison was made between them. Studies of drugs are determined FSdsDNA bonding mechanisms, new drugs will be designed to shed light on the synthesis of drugs with fewer side effects are being considered. In this study, the DNA binding constant operating in the world literature compilation, reference is made to these works.