Use of Oregano vulgare extracts in meat products
Oreganum ekstraktlarının et ürünlerinde kullanımı
  1. Tez No: 372678
  2. Yazar: ZAID MOHAMMED ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Oreganum vulgare ekstraktlarının et ürünlerinde (n:40, 20 yerli üretim, 20 ithal et) Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı antimikrobiyel etkilerinin araştırılması için yapılmıştır. Bu amaçla 100 g et örneği 100 ve 140 µl Oreganum vulgare'nin etanol ve su ektraktı ile muamele edilmiştir. Et örneklerindeki toplam bakteri sayısı, E. coli ve S. aureus sayısı 7 gün boyunca gözlenmiştir. Çalışmada ayrıca O. vulgare'nin su ve etanol ektraktlarının antimikrobiyel etkisi disk difüzyon yöntemi ile de incelenmiştir. Sırası ile S. aureus and E. coli'ye karşı 15 µl ve 10 µl etanol ektraktının oluşturduğu inhibisyon zonu 12, 10 ve 9, 8 mm iken, 10 ve 15 µl su ektrakları 10 ve 8 mm olarak S. aureus ve E. coli'ye karşı inhibisyon zonu oluşturmuştur. Yüz µl of etanol ekstraktı E. coli'yi %22,5, S. aureus 'u %28.3 oranında inhibe ederken, 100 µl su ektraktı E. coli'yi %17.7 ve S. aureus 'u % 24.9 engellemiştir. Yüz kırk µl etanol ekstraktı E. coli'yi %31.2, S. aureus 'u %35.9 inhibe etmiştir, 140 µl su ektraktı ise E. coli'yi %25.9 ve S. aureus 'u %31.8 olarak engellemiştir. Et örneklerinin pH değerleri 5,6-5,9 arasında olup yağ içeriği ise %9,11- 10,4 şeklinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the antimicrobial activity of Oreganum vulgare extracts against Escherichia coli and Staphylococcus aureus in meat samples. The antibacterial activities of water and ethanol extracts of O. vulgare were evaluated using the disc diffusion method. In addition, total of 40 meat samples (local meat (n: 20) and imported meat (n: 20) were treated with 100 and 140 µl of the ethanol and water extracts of O. vulgare, and the antimicrobial activity of the extracts were evaluated after 3 and 7 days at 4°C. The results showed that the inhibition zones are 12 and 10 mm for concentration 15 µl, and 9 and 8 mm inhibition for concentration 10 µl of the ethanol extract against S. aureus and E. coli, respectively, and 10 mm inhibition zone for concentration 15 µl and 8 mm inhibition zones for concentration 10 µl of the Oregano water extract against S. aureus and E. coli respectively. The 100 ml of ethanol extract inhibit 22.5% E. coli and 28.3% of S. aureus for local meat and 21.7% E. coli and 25% S. aureus for imported meat, while the 100 ml water extract inhibited 14.6% E. coli , 23.6% of S. aureus for local meat ,and 15% E. coli and 19.4% S aureus for imported meat. while the 140 ml ethanol inhibited 31.2% E. coli and 33.4% S. aureus for local meat and 31.3%, 35.9% were the inhibition of E. coli and S. aureus for imported meat respectively . The 140 µl of water extract reduced the E. coli count by 25 % and 29.6 % of S. aureus for local meat. The inhibition zone for imported meat with the concentration of 140 ml ethanol were 31.3% for E. coli and 35.9 % for S. aureus. In addition the pH and fat value were also indicated. The pH value of samples varied from 5.6 to 5.9, and the fat content of the samples were from 9.11 to 10.4% during the storage.