Doğal koruyucular ile zenginleştirilmiş ayva çekirdeği müsilajı yenilebilir film kaplamaların et ürünlerine uygulanması
Application of quince seed mucilage film coatings enriched with natural preservatives on meat products
- Tez No: 940948
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ELMACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, ayva meyvesinin çekirdeklerinden ekstrakte edilen müsilajın doğal koruyucu olarak farklı oranlarda (%0, 1, 1,5 ve 2) Thymus vulgaris'ten elde edilen Thyme uçucu yağı (TUY) ve Origanum vulgare L.'den elde edilen oregano uçucu yağı (OUY) ile formüle edilerek yenilebilir film (YF) haline getirilmesi ve bu film kaplamaların taze hindi etlerine uygulanarak soğuk depolama süresince (10 gün, 4°C) çeşitli kalite parametreleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda, çalışmanın ilk bölümünde, uçucu yağlar ile zenginleştirilmiş ayva çekirdeği müsilajı (AÇM) bazlı YF'lerin çeşitli fizikokimyasal özellikleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to formulate mucilage extracted from quince seeds into an edible film (EF) by incorporating thyme essential oil (T-EO) derived from Thymus vulgaris and oregano essential oil (O-EO) obtained from Origanum vulgare L. at 0, 1, 1.5, and 2% concentrations as natural preservatives. The study further investigated the effects of these film coatings on various quality parameters of fresh turkey meat during cold storage (10 days at 4°C). During the first stage of the study, the physicochemical properties of quince seed mucilage (QuSM)-based EF enriched with essential oils were characterized.