Olasılıklı esnek kümeler
Probabilistic soft sets
  1. Tez No: 372708
  2. Yazar: HANDE POŞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezin amacı esnek küme ve olasılık teorisini kullanarak olasılıklı esnek kümeleri tanımlamaktır. Çalışmada ilk olarak, olasılıklı kümeler tanımlanmıştır ve olasılıklı kümelerin temel işlemleri verilmiştir. İkinci olarak, olasılıklı esnek kümenin tanımı genelleştirilerek imkansız olasılıklı esnek küme, olasılıklı esnek kümenin altkümesi, iki olasılıklı esnek kümenin eşitliği ve olasılıklı esnek kümenin tümleyeni kavramları tanımlanmıştır ve bu kavramların özellikleri örneklerle incelenmiştir. Ayrıca olasılıklı esnek kümeler üzerinde birleşim, arakesit, fark ve simetrik fark işlemleri verilmiştir. Son olarak olasılıklı esnek matrisler tanımlanmıştır ve olasılıklı esnek matrisler üzerinde temel işlemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to introduce the theory of probabilistic soft sets by using soft set theory and probabilistic theory. In this work firstly, probabilistic sets were defined and their basic operations were given. Secondly, the concepts of impossible probabilistic soft set, subset of a probabilistic soft set, equality of two probabilistic soft sets and complement of a probabilistic soft set on probabilistic soft sets were introduced and examined with examples by generalizing the definition of probabilistic soft set. Moreover the operations of union, intersection, difference and symmetric difference on probabilistic soft sets were given. Finally, probabilistic soft matrices were defined and fundamental operations on probabilistic soft matrices were examined.