Fen ve teknoloji programında doğa olayları ve oluşturduğu risklerle ilgili öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers' and students' views on science and technology program about natural events and the risks posed by them
  1. Tez No: 372710
  2. Yazar: BEYZA İMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA BULUŞ KIRIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen ve teknoloji derslerinde doğa olayları ve oluşturduğu riskler ile ilgili mevcut ünite kazanım ve etkinlikleri konusunda öğretmen ve öğrencilerin düşüncelerini araştırmaktır. Araştırma 2010 – 2011 öğretim yılı ikinci döneminde Kocaeli ili İzmit ilçesinde 8. sınıfa devam eden 570 öğrenci ve İzmit ilçede görev yapmakta olan 20 fen ve teknoloji öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri için kullanılan veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Nitel veriler için kullanılan veri toplama aracı ise görüşme formlarından oluşmaktadır. Verilerin analizinde öğrencilerin akademik başarıları ile okudukları okulların başarı düzeyleri ve cinsiyet arasında istatistiksel bir fark olup olmadığı SPSS 16.0 paket programı ile ANOVA ve bağımsız gruplar t-testi ile test edilmiştir. Nitel verilerin analizi için ise içerik analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, fen ve teknoloji derslerinde doğa olayları ve oluşturduğu riskler ile ilgili öğrencilerin akademik başarısı ile cinsiyet ve okudukları okulların başarı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca yapılan görüşmeler sonucunda öğretmen ve öğrencilerin afetlere yönelik daha çok uygulama ve etkinlik istedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the thoughts of students' and teachers' about natural events and the risks posed by them related to gains on existing unitsand activitieson science and technology courses. This search is practiced with 570 8th grade students attending to a primary school and 20 science and technology teachers in Izmit/Kocaeli in the education year in 2010-2011. Mixed methods research design was used in the study. The data used for the quantitative data collection tool is developed by researcher. Qualitative data collection tool used for data are prepared for the interview forms. Data analysis with academic success of students in success level of their schools and gender whether a statistical difference between them is tested by independent samples t-test and ANOVA with SPSS 16.0 data analysing programme was used for analysing quantitative data. For the analysis of qualitative data, content analysis were used. As a result of data analysis, it was found that there was a significant difference between students' academic success with their school succes level and gender about natural events and their risks in in the Science and Technology Program. Also as a result of interviews of teachers and students for disasters and events that they want more applications are determined.