Fen bilgisi öğretmen adaylarının oluşturdukları dijital öykülerin değerlendirilmesi, dijital okuryazarlıkları ve görüşlerinin incelenmesi
Evaluation of digital stories created by pre-service science teachers, examination of their digital literacy and opinions
- Tez No: 679467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştımanın amacı, Fen bilimleri öğretmen adaylarıyla Fen Bilimleri dersi kapsamında dijital öyküler geliştirmek, öğretmen adaylarının dijital öykü sürecine ilişkin görüşlerini incelemek, yapılan uygulamaların öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık düzeylerine etkisini incelemektir. Öğretmen adaylarının hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanarak ürettikleri bilimsel öykülerin teknoloji ile entegre edilmesiyle oluşan dijital öykülerin, etkili ve anlamlı bir fen eğitimine destek olabilecek bir öğretim materyali olduğu düşünülmektedir. Araştırma hakkında sistematik ve çoklu veri toplayarak verilerin derinlemesine incelenmesini sağlamak amacıyla araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasında desenlenmiştir. Çalışmada, Öğretmenlik Uygulaması dersi kapsamında dört Fen Bilimleri öğretmen adayına dijital öyküleme yöntemi hakkında çevrimiçi ortamda bilgi verilerek, onların 'Pawtoon' web sitesinde dijital öyküler oluşturmaları sağlanmıştır. Öğretmen adayları, uygulama okullarında ders materyali olarak kullanmak amacıyla“Yıkıcı Doğa Olayları”konusunda dijital öykü geliştirmişlerdir. Veri toplama aracı olarak tez çalışması kapsamında geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu, açık uçlu sorulardan oluşan dijital okuryazarlık formu, öğretmen adaylarının geliştirdikleri dijital öyküler için dijital öyküleme rubriği kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel analiz olan içerik analizinden yararlanılmıştır. Veriler içerik analizine tabi tutularak öğretmen adayı yanıtları kategorilere ayrılmış ve bu kategoriler belirlenen alt temalar halinde sınıflandırılıp tablol haline getirilmiştir. Dijital öykü oluşturmanın öğretmen adaylarının dijital okuryazarlıklarını geliştirdiği ve öğretmen adaylarının dijital öykü etkinliklerini öğretici ve eğlenceli buldukları, söylenebilir. Ayrıca öğretmen adayları dijital öykü etkinliklerinin mesleki, teknolojik ve kişisel becerilerini geliştirdiği yönünde görüş belirtmişlerdir. Öğretmen adaylarının oluşturdukları dijital öykülerin, 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programındaki kazanımlara uygun olarak 5. Sınıf 'Yıkıcı Doğa Olayları' konusunda derslerde kullanılabilecek nitelikte olduğu yorumu yapılabilir. Öğretmen adaylarının uygulamadan önce kendilerini teknolojik açıdan yetersiz gördükleri belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının teknolojik becerilerinin geliştirilmesine yönelik daha fazla etkinlikler düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to develop digital stories with pre-service science teachers within the scope of national science curriculum. Science course, to examine the views of pre-service teachers about the digital story process, and to examine the effects of the applications on pre-service teachers' digital literacy levels. It is thought that digital stories, which are formed by integrating the scientific stories produced by the pre-service teachers using their imagination and creativity, with technology, are a teaching material that can support an effective and meaningful science education. The research was designed in a case study, which is one of the qualitative research methods, in order to collect systematic and multiple data about the research and to examine the data in depth. In the study, within the scope of Teaching Practice course, four pre-service science teachers were informed about the digital storytelling method online, and they were provided to create digital stories by using the 'Pawtoon' website. Pre-service teachers developed a digital story on Destructive Natural Events to use as course material in practice schools. Semi-structured interview form developed within the scope of the thesis study, digital literacy form consisting of open-ended questions, and digital story products developed by pre-service teachers were used as data collection tools. It can be said that creating digital stories improves pre-service teachers' digital literacy and that pre-service teachers find digital story activities instructive and entertaining. In addition, pre-service teachers stated that digital story activities improve their professional, technological and personal skills. It can be interpreted that the digital stories created by the pre-service teachers can be used in lessons in accordance with the achievements in the 2018 Science Curriculum. It has been determined that pre-service teachers consider themselves technologically inadequate before the application. More activities can be organized to improve the technological skills of pre-service teachers.