Farklı zincir uzatıcılar kullanılarak geri kazanılmış PET/PEN karışımlarının özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving the properties of recycled PET/PEN blends by using different chain extenders
- Tez No: 372713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Poli(etilen tereftalat) (PET) / Poli(etilen naftalat) (PEN) karışımları, ekonomik yönden uygun ve üstün özelliklere sahip malzeme üretimi için birçok araştırmacının ilgisini çeken konulardan biri olmuştur. Fakat PET ile PEN birbirleriyle uyumlu polimerler değildir. Bu karışımları uyumlu hale getirmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi, PET ve PEN'in eriyik karıştırma sırasında verdiği transesterifikasyon tepkimesidir. Ancak eriyikten karıştırma sırasında polimerlerin molekül ağırlıkları ve mekanik özellikleri, oluşan ısıl, hidrolitik ve oksidatif bozunmalar sonucunda düşmektedir. Bu etkileri azaltmak için karışıma zincir uzatıcı kimyasalların eklenmesi, transesterifikasyonla birlikte kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, fiziksel olarak karışamayan ve faz ayrımı oluşturan PET/PEN karışımlarının özelliklerine farklı zincir uzatıcıların etkisini incelemek ve geri kazanılmış PET ile hazırlanan PET/PEN karışımlarının malzeme özelliklerini iyileştirmektir. Bu amaçla çalışmada, 1, 4-fenilen-bis-oksazolin (PBO), 1, 4-fenilen diizosiyanat (PDI) ve trifenil fosfat (TPP) zincir uzatıcıları kullanılmıştır. Bu zincir uzatıcıların Gk.PET-PEN karışımlarının mekanik özellikleri üzerine etkisini incelemek için çekme ve darbe testleri yapılmıştır. Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ile örneklerin termal özellikleri ve Dinamik Mekanik Analiz (DMA) ile camsı geçiş sıcaklığı değerleri belirlenmiştir. Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR) tekniği kullanılarak transesterifikasyon tepkimesi seviyesi hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonunda elde edilen veriler ışığında, PDI'nın Gk.PET-PEN karışımları için kullanılan zincir uzatıcılar arasından en uygun zincir uzatıcı olduğu, TPP'nin ise bu karışımlar için uygun bir zincir uzatıcı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poly(ethylene terephthalate) (PET) / Poly(ethylene naphthalate) (PEN) blend system has been studied quite extensively in order to produce economic materials with superior properties. However, PET and PEN are not compatible. There are some methods which have been studied to increase the compatibility of PET/PEN blends. One of these methods is the transesterification between PET and PEN during melt mixing of these polymers. However the thermal, hydrolytic and oxidative degradations occur during transesterification process. This case results in the decrease of the molecular weight and the mechanical properties of the blend. Chain extenders can be used together with transesterification to decrease these effects. The aim of this study is to examine the effects of three different chain extenders on the properties of re-PET/PEN blends which were prepared by using recycled PET. For this purpose, 1,4-phenylene-bis-oxazoline (PBO), 1,4-phenylene diisocyanate (PDI) and triphenyl phosphate (TPP) were selected as the chain extenders. Mechanical properties were tested by performing tensile and impact tests. Thermal properties and glass transition temperatures of the samples were determined by using Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Dynamic Mechanical Analysis (DMA), respectively. Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR) Analysis were carried out to determine transesterification reaction levels. As a conclusion, while the best results were obtained by using PDI, it was concluded that TPP is not a proper chain extender for re-PET/PEN blends.