Lojistik hizmet sağlayıcı seçimine yönelik çok ölçütlü bir model önerisi
A multi criteria model proposal to choose logistics service provider
  1. Tez No: 372720
  2. Yazar: MUSTAFA ANIL DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Otomotiv firmalarının ürettikleri araçları tüketicilere ulaştırmada, zaman içinde gelişen ve çeşitlenen iş süreçleri, etkin bir lojistik hizmet sağlayıcı seçim ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Bu amaçla lojistik sektöründe, araç lojistiği hizmet sağlayıcıları ve hizmet alma açısından karar verici otomotiv firmalarında öncelikle bilimsel bir inceleme yapılmıştır. Sonucunda sektörde karar mekanizmalarını etkileyen temel ölçütler ve ilişkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Önde gelen bazı otomotiv firmalarının araç lojistiği hizmeti için yapmış olduğu şartname ve performans ölçütleri yüz yüze görüşme yoluyla değerlendirilmiştir. Maliyet, Teslimat, Kalite ve Yönetim ana ve alt ölçütleri tespit edilerek, uzman görüşlere bilimsel bir yaklaşım getirmek için Saaty'nin ikili karşılaştırmasından farklı olarak, ölçütlerin ağırlıkları Entropy yöntemiyle hesaplanmaya çalışılmıştır. Varsayılan senaryo ile firma seçiminde en uygun model oluşturulmasında, her bir ölçütün yapısındaki farklılıklara, farklı tercih fonksiyonları ile cevap verebilmesi açısından çok ölçütlü karar verme (ÇÖKV) yöntemlerinden Promethee düşünülmüştür. Çalışma sonucunda, Entropy ve iyileştirme adımları ile Promethee karar verme yöntemine, ayrıca oluşturulan melez modelle araç lojistiği alanına katkı yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Work processes which are developed and varied over time led a need to choose an effective logistics service provider in receiving the automobiles produced by car companies. In this sense, a scientific examination was performed in automotive companies providing automotive logistics service and are decision-makers in terms of service-giving. To this end, basic criteria and relationships affecting decision-making processes is tried to be determined. Specifications and performance criteria prepared by some of the leading companies for automotive logistics service are evaluated through face-to-face interview. Weights of the criteria are tried to be calculated by the method of Entropy in order to bring a scientific approach to expert opinions by determining Cost, Delivery, Quality and Management major and minor criteria as different from Saaty's pairwise. Choosing the most appropriate model in the creation of the firm with the default scenario, Promethee among the methods of multi criteria decision make (MCDM) is considered for differences in structures of each criteria in terms of responding through various preference functions in the structure of each criterion. As a result of the study, it is aimed to make a contribution to Promethee decision making method through Entropy and development steps and also, to the field of logistics through hybrid model created as well.