Yakın saha kaynaklı deprem kayıtlarının yüksek yapıların davranışına etkisi
Effect of near field ground motion characteristics to the response of high rise buildings
  1. Tez No: 372721
  2. Yazar: SERKAN ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAD OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yapı analizinde en güvenilir yöntem, zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz olarak kabul edilmektedir. Ancak, bu analiz yönteminde kullanılan ivme kaydının özellikleri, elde edilen sonuçları doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple zaman tanım alanında yapılacak analizde kullanılacak kayıtların benzer özellikler taşıması, sonuçların güvenilirliği açısından son derece önemlidir. Söz konusu olan yüksek yapıların analizi ise, bu tarz yapılarda genellikle zaman tanım alanında analiz yapma zorunluluğu doğduğundan, analizlerde kullanılan deprem kayıtları daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada betonarme bir yüksek yapının SAP2000NL sonlu elemanlar programı ile zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde kullanılan depremler yakın saha kaynaklı depremler arasından seçilmiştir. Seçilen bu deprem kayıtları, tepe yer hızı, yönelim etkisi ve zemin dalgası kayma hızı gibi parametrelerin etkileri ayrı ayrı incelenebilecek şekilde gruplandırılmışlardır. Yapılan analizler sonucunda her bir kat seviyesindeki kesme kuvveti, eğilme momenti, kat ötlenmesi ve göreceli kat ötelenmesi gibi tepkiler elde edilmiş ve karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda deprem kaydının tepe yer hızı arttıkça yapıda oluşan zorların arttığı gözlemlenmiştir. Benzer olarak deprem kayıtlarının yönelim etkisi içermesi ve zemin dalgası kayma hızının düşmesi durumunda da yapıda oluşan zorların arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nonlinear time history analysis (NTHA) is known to be the most reliable way of determining the response of structures especially when high nonlinearity is of concern. However; selection of ground motion records to be used in NTHA is one of the most important factors that affect the response of the structure. Consequently, it is of vital importance to select a proper set of ground motions for NTHA. In this study, NTHA of reinforced concrete high rise buildings are conducted by a set of near field ground motions cgrouped according to their peak ground velocity, directivity effect and soil shear wave velocity. Analysis are performed through structural analysis program SAP2000NL. The response quantities investigated in the analyses are shear force, bending monet, story drift and relative story drift. It is found that internal forces are increased by the increase of peak ground motion velocity. It is also found that internal forces also increase with a reduction in average shear wave velocity of the record. Finally, records that constitute distinct directivity effect result in increased response quantities compared to their counterparts with no directivity effect.