3 eksenli robot kolunun MVPL (Microsoft vİsual programming language) ile simülasyonu
Si̇mulati̇on of 3 axis robot arm using MVPL (Microsoft visual programming language)
  1. Tez No: 372744
  2. Yazar: ALİ KEMAL DURKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, 3 eksenli bir robot kolunun yeni nesil bir programlama dili kullanılarak modellenmesi ve web üzerinde uygulamaya sunulması hedeflenmiştir. Robot kolunun programlama dili içerisinde modelinin oluşturulması ve MVPL ile modelin simülasyonu gerçekleştirilmektedir. Simülasyon ortamı Microsoft Robotic Developer Studio 2008 R3 olarak seçilmiş ve MVPL dili kullanılarak modelin simülasyonunun oluşturulması sağlanmıştır. Oluşturulan simülasyon, seçilen ortamın web desteği sayesinde internet ortamında sunulmaktadır. 3 eksenli robot kolu matematiksel olarak modellendikten sonra seçilen ortam üzerinde kodlanarak simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, simulating of 3 axis robot arm using by new generation programming language and publishing simulation to web is aimed. Creating model of Robot arm with programming language and simülating model using by MVPL (Microsoft Visual Programming Language) is actualised. Microsoft Robotic Developer 2008 R3 is selected as simulating platform and creating simülating of model is provided by using MVPL(Microsoft Visual Programming Language). After mathematical modelling of 3 axis robot arm, model is simülated by coding on selecting platform.