Çift eksende mikrokontrollü güneş izleme sistemi
Solar tracking system in two axis with microcontroller
  1. Tez No: 372749
  2. Yazar: MERT ANAMERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez kapsamında, Ankara için astronomik veriler kullanarak çift eksende mikrokontrollü izleme gerçekleştiren Güneş İzleme Sistemi (2emGis) tasarlanmış, geliştirilmiş ve deneysel ölçümler almak için kullanılmıştır. Tasarımı gerçekleştirilen iki eksende mikrokontrollü güneş izleme sistemi (2emGis) üzerine ve en iyi eğim açısı ile konumlandırılmış sabit sistem üzerine yerleştirilen 5 WP'lik FV modüllerin anlık güç değerleri ve birikimli enerji üretim değerleri özdeş olarak iki buçuk dakikalık aralıklarla bir yıl boyunca kaydedilmiştir. Her iki sistem, Hacettepe Üniversitesi Beytepe yerleşkesinde bulunan YETAM (Yeni ve Temiz Enerji Uygulama Araştırma Merkezi) bahçesinde özdeş koşullarda, fotoğraf çekmeye programlanmış internet kameraları yardımıyla kontrol ve kayıt edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında farklı meteorolojik koşullar altında izleme sisteminin çalışması ve sabit sistem ile karşılaştırması yapılmıştır. Güneşli bir yaz gününde, günlük enerji üretiminin izleme sistemi ile % 50 oranında artabileceği, yıllık enerji üretiminin ise % 37,4 (net) oranında arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a micro-controlled, dual-axis solar tracking system (2emGis) designed, developed and used to obtain experimental measurements for Ankara with the help of astronomical data. 5 WP photovoltaic (PV) modules mounted on designed solar tracking system in two-axis with microcontroller (2emGis) and on a stationary system which is positioned with optimum tilt angle. Instantaneous power and cumulative energy production values recorded for both PV modules, every two and a half minute interval for a year period. Both systems have been placed in Hacettepe University Beytepe campus YETAM (New and Clean Energy Application Research Center) garden, and controlled and logged under identical conditions with the help of programmed web cameras to take pictures. Stationary PV and 2emGis system monitored under different climatic conditions and their production data has been compared with each other. Regarding to collected data, 50 per cent daily production increase is possible for on a sunny summer day, and 37.4 per cent yearly production increase observed.