M1 kategorisi elektrikli spor araç için yeni bir şasi tasarımı ve üretimi
Design and manufacturing of a new chassis for M1 category electric sport vehicle
- Tez No: 372767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Ulaşım, Science and Technology, Mechanical Engineering, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Elektrikli araçlar, hareket enerjisini doğrudan ya da dolaylı olarak elektrik enerjisinden alan taşıt türüdür. Temel felsefesi“Temiz Enerji”olan ve gelecek yıllarda daha da çok öneme sahip olacak olan bu araçlar farklı bir tasarım felsefesi ve bakış açısı gerektirir. Otomobil tasarımı anlamında geride kalmış ülkemizin, bu alanda dünyada söz sahibi olabilmesi adına geleceğe yönelik yapacağı yatırımlar ve bu yatırımları hangi doğrultuda yapacağı önem teşkil etmektedir. Bu tez çalışmasında; detaylı bir literatür taraması ile elde edilen bilgiler ışığında, M1 sınıfı spor bir elektrikli otomobil için özgün bir şasi tasarımı ve üretimi ele alınmıştır. Tasarım süreci ile eş zamanlı yürütülen çeşitli analiz ve testler sayesinde gerekli optimizasyonlar yapılarak tasarım süreci tamamlanmıştır. Yine özgün bir tasarım ile elde edilen çeşitli fikstürler yardımı ile seri üretime yönelik prototip şasileri üretilmiştir. Bu şasilerin gerekli üretim kontrolleri de yapılarak dünya standartlarına uygun, hatasız bir üretim yapılabildiği görülmüştür. Bu çalışma, gerek yerlilik, gerekse yoğun mühendislik ve Ar-Ge faaliyetleri ile ülkemizde benzeri olmayan bir çalışmadır. Çalışmaların tamamı Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüs sınırları içerisinde yer alan EVT Motor Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. bünyesinde yapılmıştır. Elektrikli araç felsefesine uygun, düşük ağırlıkta, gereken sağlamlık ve rijitliğe sahip olan bu şasi üzerinde, yine özgün tasarım ve mühendisliğe sahip yürüyen aksam, süspansiyon sistemi, fren ve direksiyon sistemleri tasarlanmıştır. Tasarım ve üretimi yapılan bu ekipmanlar ile beraber elektrik aksamı ve motor-batarya sistemi montajı yapılmış olup iç-dış tasarım, üretim ve Ar-Ge faaliyetleri devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles are vehicles that gain its kinetic energy directly or indirectly from electrical energy. With its main philosophy of“Clean Energy”and increasing importance in foreseeable future, these vehicles require a different design philosophy and perspective. For our country which fell behind in the automobile design industry, investments for future and their directions are essential to have a voice in the sector. In this thesis, a novel chassis for an M1 category sport electric vehicle have been designed and manufactured in the light of the information gathered from a detailed literature survey. Design process is completed by optimizations under favour of various analyses and tests performed synchronically with design. Prototype chassis for mass production have been manufactured with the help of various chassis fixtures which are also designed with novelty. Also production control of these chassis has been done, and it is observed that the production can be made in world standards and without faults. This thesis is an unexampled work for our country in terms of domesticity, intense engineering and R&D activities. All of the studies have been done in EVT Motor Otomotiv San. Tic. A.ġ. located in Hacettepe University Beytepe Campus. Novel drivetrain, suspension, braking and steering systems are designed and engineered in line with this chassis, which ensures required strength and rigidity and is lightweight and compliant to electric vehicle philosophy. Along with these designed and manufactured components, electrical cabling, motor and batteries have been assembled, in addition to them interior and exterior design, production and R&D activities are currently continuing.