Rational design and synthesis of bodipy dyes for molecular sensing, light harvesting and photodynamic applications
Bodıpy boyasının moleküler sensörler, ışık hasat edebilen sistemler ve fotodinamik terapi uygulamaları için rasyonel tasarımı ve sentezi
- Tez No: 372796
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
BODIPY sahip olduğu çok önemli özelliklerinden dolayı, birçok uygulamada kullanılmaktadır. Bu önemli özellikler, ışık altında bozulmaması, yüksek ektinksiyon katsayısına sahip olması, kolaylıkla fonksiyonlandırılabilmesi olarak özetlenebilir. Bu sebeple, yüksek sayıda yayınlar yapılmaktadır ve iyon sensörleri, fotodinamik terapi, boya duyarlı güneş pilleri, ışık hasat edebilen sistemler, BODIPY boyasının kullanıldığı alanlardan bazılarıdır. Bu tezde, BODIPY boyası farklı konseptler için fonksiyonlandırılmıştır. İlk çalışmada, başlıca amaç, iki adet tetra-stiril isomerik BODIPY boyalarının, yük verici ligandın 1 ve 7 veya 3 ve 5 pozisyonlarına bağlanmasına göre vereceği sinyalin farklılığının incelenmesidir. İkinci çalışma tetrastiril BODIPY türevleri kullanılarak, ışık hasat edebilen sistemler konseptini içermektedir. Üçüncü çalışma, enerji transferi konsepti ile molekül içi yük transferi konsepti, sinyal şiddeti oranlarındaki farklılıkları gözlemlemek üzere birleştirilmiştir ve böylece fluoresans probun dinamik aralığı geliştirilmiştir. BODIPY boyalarının biyolojik tiyollerin suda kromojenik ve florojenik algılanmasının tasarımı ve sentezi dördüncü çalışmada verilmiştir. Biyolojik açıdan büyük öneme sahip olan hidrojen sülfür molekülünün, BODIPY-tabanlı boya kullanılarak seçici olarak algılanması beşinci çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Altıncı çalışmada, kalıcı lüminesans özelliği gösteren nanopartiküllerin, BODIPY tabanlı fotosensitizere kovalent olarak bağlanması ve fotodinamik terapinin aktifleşmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
BODIPY dyes have been addressed in many applications due to highly important features. These unique properties can be summarized as high photostability, high extinction coefficient, easy functionality, etc. Thus, tremendous studies have been published and, ion sensing, photodynamic therapy, dye-sensitized solar cells and light harvesting are some of the areas that BODIPY dyes have been utilized. In this thesis, BODIPY dyes were functionalized to be used for different concepts. In the first study, the main purpose was to seek for ion signaling differences of two isomeric tetra-styryl BODIPY dyes with charge donor ligand located at 1,7 versus 3,5 positions. Second work focuses on the light harvesting concept with the use of tetra-styryl BODIPY derivatives. Third study describes the coupling of energy transfer with internal charge transfer to monitor the alterations in intensity ratios, so, dynamic range of the fluorescent probe is improved. Design and synthesis of BODIPY dyes for detection of biological thiols in aqueous solution both chromogenically and fluorogenically was given in fourth study. Another biologically important molecule, hydrogen sulfide is selectively detected via BODIPY-based probe and depicted in the fifth study. In the sixth work, persistent luminescent nanoparticles are attached to BODIPY-based photosensitizer to activate the photodynamic action.