Reactivation of telomerase reverse transcriptase gene in liver cancer
Karaciğer kanserinde telomeraz revers transkriptaz geninin reaktivasyonu
  1. Tez No: 372795
  2. Yazar: DİLEK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGÜL ÇETİN ATALAY, PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hepatoselüler Karcinoma (HSK) dünyada görülen kanser kaynaklı ölüm vakalarının ana sebeplerinden biridir. HSK farklı risk faktörlerine sahiptir ve heterojen bir moleküler ve patolojik temel üzerine oluşmaktadır. HSK' ya karşı daha etkili tanı ve tedavi seçenekleri geliştirmek için, hepatoselüler immortaliteye sebep olan mekanizmaların açıklanması önem kazanmaktadır. Telomeraz geninin yeniden aktive edilmesi HSK hücreleri için kritik bir aşamadır. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda, TERT geninin promotör bölgesinde mutasyonlara rastlanmıştır ve bu mutasyonların normalde var olmayan bir promotör motifi oluşturarak TERT geninin ifadesini arttırdığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, HSK hücre hatlarındaki TERT promotör mutasyon oranı %60, tümör örneklerindeki mutasyon oranı ise % 34 olarak belirlenmiştir. TERT mutasyonlarının yüksek oranları, HSK oluşumunda önem taşıdıklarına işaret etmektedir. Yaptığımız analizlerde STAT1 transkripsiyon faktörü, TERT mutasyonlarının oluşturduğu yeni motife bağlanabilecek bir aday transkripsiyon faktörü olarak ön plana çıkmıştır. STAT1'in TERT gen ifadesi üzerine olan etkisini araştırmak için HSK hücreleri interferon-α ile muamele edildi ve bunun TERT promotör mutasyonu taşıyan HSK hücre hatlarında TERT gen ifadesini arttırdığı belirlendi. STAT1 gen ifadesi RNA interferaz yöntemi ile düşürülerek bunun TERT gen ifadesi üzerine yaptığı etki araştırıldı. TERT promotör mutasyonu taşıyan HSK hücre hatlarında STAT1 gen ifadesi düşürüldüğünde, TERT gen ifadesinin azaldığı ve IFN-α muamelesinin TERT gen ifadesi üzerine olan etkisinin de yok olduğu gözlendi. Mutasyon taşımayan hücre hatlarında ise, IFN-α muamelesinin ve STAT1 gen ifadesinin düşürülmesinin TERT gen ifadesi üzerine etkilerinin bulunmadığı tespit edildi. Bu sonuçlar, TERT promotör mutasyonlarının hepatoselüler immortalite üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu ve bu mutasyonların HSK oluşumunun önlenmesi amacıyla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular Carcinoma (HCC) is one of the major causes of cancer related deaths worldwide and its incidence has been increasing drastically, especially in western countries. HCC has a heterogeneous molecular and pathological background with various underlying risk factors and survival rate of HCC patients is very low due to late diagnosis and limited curative therapies. The mechanisms involved in hepatocellular immortality gains critical importance in order to develop preventive and therapeutic options against HCC. Telomerase reactivation is a keystone for HCC cells during transformation process. TERT promoter mutations activating its promoter by creating a novel activating motif were recently identified in different cancer types. In this study; we determined TERT promoter mutation frequency in HCC cell lines and tumors which are 67% (10 out of 15) and 34% (15/44) respectively. High frequency of TERT promoter mutations in HCC indicated a possible functional role during hepatocarcinogenesis. We performed transcriptional factor search to find a candidate TF that could bind to mutant TERT promoter and STAT1 came out of that search. To study the role of STAT1 during reactivation of TERT expression, we activated STAT1 signaling by IFN alpha treatment and down regulated STAT1 with RNA interference in several HCC cell lines. We have found that IFN alpha was able to upregulate TERT expression in the HCC cell lines carrying a TERT promoter mutation and STAT1 knockdown was enough to eradicate this upregulation. In case of wild type cell lines, IFN alpha treatment and STAT1 knock down had no effect on TERT expression. Our data delineates the contributions of TERT promoter mutations to hepatocellular immortality and gives insights into the potential use of TERT as a target for chemoprevention of hepatocarcinogenesis.