Televizyonun çevre duyarlılığı kazandırmadaki rolü
- Tez No: 37280
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara'nın farklı sosyo-ekonomik yapı özelliği gösteren Bahçelievler ve Mamak semtlerinde televizyonun çevre duyarlılığı kazandırmadaki rolünün ne olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. 200 denekten elde edilen bulguların analizinde frekans ve yüzdelerden, anlamlılık sınamasında ise kay-kare (x2) tekniğinden yararlanılmıştır. Sonuçta; * Televizyon, çevre sorunlarını duyurmada diğer kitle iletişim araçlarından ve yüzyüze iletişimden önce gelmektedir. * Eğitim düzeyi ve gelir düzeyi yükseldikçe, çevre sorunlarına duyarlılık ve TV'deki çevre programlarına ilgi yükselmektedir. * Gecekondu alanlarında diğer yerleşim yerlerine kıyasla çevre sorunlarına ve TV'deki çevre programlarına ilgi düşmektedir. * Eğitim düzeyi düştükçe, ve gecekondu alanlarında, televizyonda çevre sorunlarına yönelik yapılan resmi açıklamalara güven yükselmektedir. * Eğitim düzeyi yükseldikçe televizyonun çevre duyarlılığına ilişkin projeleri duyurma oram yükselmektedir. Araştırmamızda, yukarıda sıralanan denenceler doğrulanmıştır. Eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve yerleşim yerine göre televizyonun çevre duyarlılığı kazandırmadaki rolünün farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the role of television on subjects' sensitivity on environmental issues in Bahçelievler and Mamak region. Frequency and percentage analysis which have been acquired from 200 subjects have been used; and chi2 - technique is used to test the hypotheses. As a result; * Television is superior to announce environmental problems in comparison to other communication media and face to face communication. * Increased educational status leads to increased sensitivity to environmental problems. * Increased income (monthly) leads to increased sensitivity to environmental problems, and interest to TV programmes about environmental issues. * A certain degree of decrease in interest. on TV programs about environmental issues is observed in“Gecekondu”regions. * Decreased educational status leads to higher degree of trust to formal. announcements about environmental problems on TV. '* A certain degree of increase in trust to formal announcements about environmental problems on TV is observed in“Gecekondu”regions. * Increased educational status leads to more intensive absorbtion of the message on environment - sensitive projects. But percentage of reactions are not increased. Above mentioned hypotheses are proven. Besides it had also proved that educational status, income and region of residence are significant factors is determining the role of TV on distributing environment sensitive messages. II