Çevre duyarlılığı için halk eğitimi: Burdur örneği
- Tez No: 41499
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET“Çevre Duyarlılığı İçin Halk Eğitimi: Burdur Örneği”konulu yüksek lisanz tez çalışması Burdur Kent Merkezi'nde ve Burdur Gölü kenarında bulunan Karakent Köyü'nde yapılmıştır. Bu tez ile kentin çevre sorunlarının çözümüne yönelik olarak çevre duyarlılığı ve bu duyarlılığın Burdur Halkında ne ölçüde, hangi etkenlerle oluştuğu araştırılmıştır. Araştırma betimsel nitelikli bir örnek olay araştırmasıdır. Çalışma evrenini Bur¬ dur Kent Merkezi ve Göl kenarında bulunan Karakent Köyü'ndeki 18 yaşın üzerinde bireyler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem kent merkezi için“Orantılı Tabakalı Örneklem Tekniği”~ile belirlenmiştir. Karakent Köyü örneklemi için köy nüfusunun %10'una ulaşılması yeterli görülmüştür. 260 toplam geçerli sormaca ile %78 uygula¬ ma oranına ulaşılmış. Araştırma görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Çevre sorunları ile ilgili ilk bilgilerin alındığı kaynaklar televizyon, radyo, kitap ve dergi olarak sıralanmıştır. Deneklerin büyük oranı kentte çevre sorunlarının yaşandığı belirtmişler. Öğrenim düzeyi yükseldikçe kentin en önemli çevre sorunu olarak İsparta Organize Sanayi Bölgesi Projesi 1. sırayı alırken, daha alt öğrenim basamaklarında Burdur Gölü kirliliği 1. sırada görülmektedir. Burdur Kent Merkezi ve Karakent Köyü'nde yaşayanlar Burdur Gölü'ndeki canlılar ve Dikkuyruk ördekleri hakkında bilgi sahibidirler. Denekler imza kampan¬ yası, sempozyum gibi etkinlikleri olumlu olarak değerlendirirken devam edilmesi çalışmalar olarak görmektedirler. Gölün kirlenmesi pahasına sanayileşme ikileminde ise kirlenmeden sanayileşme tercih edilmektedir. Ayrıca sanayi tesisleri yapılmazdan önce insan ve çevreye olası etkileri açısından araştırma yapılmalı düşüncesine katılmaktadırlar. Gölün kirliliği ile ilgili olarak kitle iletişim araçlarından sorunun yansıtılma düzeyi yeterli görülmemiştir. Deneklerin halkın kentin çevre sorunlarına olan du¬ yarsızlık nedenleri; soruna ilişkin yeterli bilgiye sahip olmama, sorunun çözümünde ne yapacağını bilmeme, çözümü başkasından bekleme ve sorundan haberdar olmama şeklinde sıralanmaktadır. Denekler bireylerin çevre sorunlarına duyarlı olmaları için öğrenim yaşantılarında böyle bir program almalarını önemli bulmakta ve çevre sorunları ile ilgi¬ li bir program alari bireylerin daha duyarlı görmektedirler. Bu duyarlılığın oluşumunda kitle iletişim araçlarından, örgün ve halk eğitimi etkinliklerinden yarar¬ lanılması gerekliliği bulgular arasındadır. Denekler Burdur'da yaşayan bireylerin çevre sorunları ile ilgili etkinliklere gerek¬ sinim duyduklarını belirtmişler. Bu tür bir çalışmaya da katılacaklarını söylemişlerdir. Deneklerin gerek ülkemiz gerekse dünyanın en önemli çevre sorununun seçiminde ilk sırayı“Hava Kirliliği”almaktadır. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adult Education for Environmental Sensibily A masterthesis study named“Ex ample of Burdur”was carried out in the City of Burdur and at Karakent Village by Burdur Lake. In this study, adult education on the environmental problems, effective points for consciousness of environment, environmental consciousness of the popula tion of Burdur were surveyed. This study is a descriptive sample surve. The Survey deals with people who are above 18 and live in the City of Burdur and at Karakent Village near Burdur Lake. By Rational-Layer Sample Technique, the sampling for the city center was deter mined. The sampling for the village, was done on (437) 10% of the village population. In the survey, a rate of 78% was reached with 260 reasonable questions totally. The survey was applied with the interview technique. The sources for environmental problems were listed as TV, journals, radio, books and periodicals. The majority of the people of Burdur claimed that there were environ mental problems in the city. The examples with high levels of education have ex pressed that İsparta Organized Industrial Region Project Was the first in line whereas those with lower educational level said the Pollutionof Burdur Lake was the first. People of Burdur City Center and Karakent Village are aware of living beings and stifftailed ducks of Burdur Lake. The examples assess the activities like signitwe cam paigns, symposiums and the like as useful and wish for their continuity. Unions have expressed that industrialization with a cost of the polluted lake was not acceptable. In addition, a lot of people are of the opinion that there should be sur veys for the likely negative effects for people and environment, before the industrializa tion of an area. The coverage in the media about the pollution of the lake has been assesed as inssuficient. The Unions have listed the idifference of the. public as insuffi-._ cient ifnormation, not knowing know what to do to solve the problem, expecting others for the solution, not being aware of the presence of the problem. The Unions demand for individuals having education on environmental issues in the school curriculum and they expressed thay individuals with such sort of education were more responsible fowards the environment. Among the findings of this survey, media as an effective means and common educational means are quated. Those who took part in the survey, have claimed that people of Burdur needed a program related to environmental issues. And they also added that they would partici pate in such an educational program. The first choice of the Unions among environ mental problems at home and abroad has been the“Weather Pollution.”11