Sınıf eğitimi ana bilim dalı öğrencilerinin çeşitli değişkenlere göre katı atık ve geri dönüşüme yönelik tutumlarının araştırılması: MAKÜ örneği
Investigation of attitudes of classroom education department students towards solid waste and recycling according to various variables: MAKÜ example
- Tez No: 734183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KARABACAK ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adayı öğrencilerin katı atık ve geri dönüşüme ilişkin tutumları araştırılmıştır. Çalışmada öğretmen adaylarının katı atık ve geri dönüşüme yönelik tutumlarını belirlemek için betimsel tarama araştırma modeli işe koşulmuştur. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri, gönüllülük esasına göre amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmaya toplam 137 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırma sonunda sınıf eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin sınıf düzeyi değişkenine göre katı atık ve geri dönüşüme yönelik tutumları ikinci sınıfların tutum puanları en yüksek düzeyde iken sırasıyla üçüncü sınıflar, birinci sınıflar ve dördüncü sınıflardır. Sınıf öğretmeni adaylarının cinsiyet değişkenine göre katı atık ve geri dönüşüme yönelik tutumlarının incelendiğinde kadın adayların ortalamalarının erkek adayların ortalamalarından daha yüksek çıkmıştır. Sınıf eğitimi ana bilim dalı öğrencilerden etkinliklere katılanların ortalamalarının, etkinliklere katılmayanların ortalamalarından daha yüksek olmasına karşın bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Son olarak, öğretmen adaylarının katı atık ve geri dönüşüm konusunda bilgilerini internet, televizyon, reklam, gazete gibi medyadan edinenlerin ortalamaları, okul, ders kitabı ve arkadaşlarından edinenlerinin ortalamalarından daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the attitudes of prospective teachers studying in the classroom teaching department towards solid waste and recycling. In the study, a descriptive survey research model was employed to determine pre-service teachers' attitudes towards solid waste and recycling. The students of Burdur Mehmet Akif Ersoy University Classroom Education Department were determined on a voluntary basis by purposive sampling method. 137 teacher candidates participated in the study in total. At the end of the research, the attitudes of the students of the classroom education department towards solid waste and recycling according to the grade level variable were at the highest level of the second graders, while the third grades, first grades, and fourth grades respectively. When the attitudes of the primary school teacher candidates towards solid waste and recycling were examined according to the gender variable, the averages of the female candidates were higher than the averages of the male candidates. Although the average of the students from the classroom education department who participated in the activities was higher than the average of those who did not participate in the activities, it was determined that this difference was not statistically significant. Finally, it is seen that the average of the prospective teachers who obtained their knowledge about solid waste and recycling from the media such as the internet, television, advertisement, and newspaper is higher than the average of those who obtained it from school, textbooks and friends.