Yüksek fruktozlu mısır şurubunun sıçanlarda subkronik etkisinin araştırılması
Investigation of subchronic effects of high fructose corn syrup on rats
- Tez No: 372821
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, birçok yiyecek ve içecekte bulunan bir tatlandırıcı olan yüksek fruktozlu mısır şurubunun (YFMŞ) etkisi, sofra şekeri olarak bilinen sukroz ile karşılaştırılarak dişi ve erkek sıçanlarda histopatolojik ve biyokimyasal analizler yapılarak incelenmiştir. Bu amaçla 90 gün süreyle sıçanlara % 15 oranında YFMŞ ve sukroz karıştırılmış içme suları uygulanmıştır. Deney süresince sıçanlarda vücut ağırlığı, beden kitle indeksi ve açlık kan şekeri ölçümleri yapılmıştır. Deney süresi sonunda sıçanlardan alınan serum ve plazma örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT), aspartat transaminaz (AST), üre, ürik asit, trigliserid, glikoz, kreatinin ile leptin ve insülin hormon miktarları ölçülmüştür. Karaciğer ve pankreas dokularında oluşabilecek histopatolojik etkiler Leica ışık mikroskobunda incelenmiş ve değişik büyütmeler ile görüntülenmiştir. YFMŞ ve sukroz uygulanan gruplarda insülin ve leptin hormon miktarları kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Trigliserid seviyelerinin de kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır. Yapılan histopatolojik incelemeler, YFMŞ ve sukrozun pankreasta ve özellikle karaciğerde histopatolojik değişikliklere neden olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, we investigated the effects of high fructose corn syrup (HFCS), which is a sweetener that is prevalently found in many food and beverages, comparing with sucrose which is known as 'table sugar'. For this purpose, rats' drinking water in content of 15% HFCS and sucrose was administered to rats for 90 days .During the experiment, body weights, body mass index, and blood glucose levels were determined in rats. At the end of the experiment blood samples were taken and leptin and insulin hormone levels and alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), ure, uric acid, trigliserid, glucose, creatinine were determined in serum and plasma samples. Pancreas and liver were dissected and tissues were investigated potential histopathologic findings and monitorized in different magnifications by the Leica light microscopy. Insulin and leptin hormone levels were significantly higher in rats recieved HFCS and sucrose compared to controls. Triglycerid levels were also significantly higher in HFCS and sucrose groups. Histopathological examinations revealed histopathological changes in pancreas and especially in liver of rats received sucrose and HFCS.