Hayat dışı sigorta riskinin çok yıllık dönem için toplamsal hasar rezervi yöntemi ile analizi
Analysis of multi-year non-life insurance risk in the additive loss reserving model
- Tez No: 372820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hasar gelişim sonucu, zaman içerisinde hasar rezervlerindeki değişimdir ve bir sigorta şirketinin kar-zarar tablosundaki temel risk etmenlerinden birisidir. Bu sonuçlar sigorta şirketinin bilançosunda yer aldığı ve şirketin finansal gücünü doğrudan etkilediği için Solvency kapsamındaki değerlendirmelerin önde gelen ilgi alanlarından biridir. Bu çalışmada hasar gelişim sonuçları, bir şirketin geçmiş hasar verileri ve prim miktarları kullanılarak toplamsal hasar rezervi yöntemi ile hesaplanmıştır. Tezin uygulama kısmında, Türkiye'de zorunlu trafik sigortası branşında hizmet veren bir sigorta şirketinin 2007 – 2013 yılları için çeyrek dönemler halinde verilmiş hasar miktarı gelişim üçgeni verileri ve prim miktarları kullanılmıştır. Öncelikle, her gelişim yılı için toplamsal hasar rezervi yönteminin parametre tahminleri ile şirketin gelecek 12 dönemlik yani 3 yıllık prim tahminleri doğrusal regresyon ve doğrusal olmayan regresyon yöntemleri ile elde edilmiştir. Daha sonra parametre tahminleri ve prim miktarları kullanılarak gelecek 1 yıllık ve çok yıllık rezerv riski ve prim riski elde edilmiştir. Bu değerlerin elde edilmesiyle, sigorta şirketlerinin rezervlerindeki değişimler hakkında değerlendirme yapmalarına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Claims development results are the changes in claims reserves and one of the major risk drivers in the profit and loss statement of a general insurance company. These results are of central interest in every Solvency consideration because it corresponds to a balance sheet position directly influences the financial strength of an insurance company. In this study, claims development triangle and volume measures used to calculate claims development results with additive loss reserving model. In the exercise part of this study, the claims development triangle data and premiums of an insurance company serving in the mandatory traffic insurance for the 2007 – 2013 quarter periods are used. Firstly, estimators of additive loss reserving model for each development year and estimators of premiums for 12 quarter periods (3 years) were calculated. The estimators of premiums were calculated by using linear and non-linear regression methods. Then, future one year and multi year reserve and premium risk computed with estimators of parameters and premiums. Thus, an opportunity will be given to the insurance companies for making an assessment of the changes in reserves.