The effect of Turkish mortality improvements on the cost of annuities using entropy measure
Türkiye'deki ölümlülük değişimlerinin anüite fiyatları üzerindeki etkisinin entropi ölçüsü
- Tez No: 372824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Demografi, Actuarial Sciences, Demography
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
20. yüzyıl boyunca beklenen yaşam süresini etkileyen tehlikelerin azaltılması sonucunda mortalite hızlarında, daha önce görülmemiş ve beklenmedik kademeli düşüşler olmuştur. Bu nedenle doğumda beklenen yaşam süresi önemli bir biçimde artmıştır. Günümüzde mortalite gelişmelerinin yavaşlamakta olduğuna dair ya da insan ömrünün belirli bir teorik üst limiti olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır.Tarihsel süreç boyunca, gözlemlenen, mortalite hızlarındaki azalmaların arkasında son derece önemli gelişmeler bulunmaktadır. Türkiye'de toplam doğurganlık hızı Türkiye İstatistik Kurumu'nun hesaplamalarına göre 2012 yılı için 2.08'dir. Bu nüfus yenilenme hızı olarak kabul edilen 2.1 değerinin de altındadır. Uzun yaşama riski, azalan doğurganlık ve mortalite hızlarının etkisiyle daha da önemli bir hale gelmiştir. Mortalite hızındaki süregelen bu düşüş beklenenden daha fazla olduğu için genellikle dikkate alınamamıştır. Dolayısıyla primler eksik tahmin edilmektedir. Özellikle emeklilik sonrası yaşlar için ortaya çıkan mortalite iyileşmelerinin emeklilik planlarını düzenleyen kuruluşlar ve anüite garantisi veren şirketler üzerinde önemli finansal etkileri olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda birçok demograf entropi ölçütünü toplumların mortalite karşılaştırması amacıyla kullanmıştır. İlk olarak Nathan Keyfitz entropi ölçütünü mortalite hızındaki herhangi bir değişimin beklenen yaşam süresi üzerindeki etkisini ölçmek için bir indeks olarak kullanmıştır. Yüksek entropi değeri düşük entropi değerine göre, beklenen yaşam süresinin mortalitedeki değişimlere daha duyarlı olduğunu göstermektedir. Entropi kavramı birçok araştırmacı tarafından yaşam fonksiyonu için dikdörtgenselleşmenin bir ölçütü olarak da kullanılmıştır. Dikdörtgenselleşme geçtiğimiz yüzyılda yüksek mortaliteden düşük mortaliteye geçişin neredeyse tamamlandığı birçok gelişmiş ülkede ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında Keyfitz'in entropi tanımı, mortalitedeki değişimlerin anüite değerleri üzerindeki etkisinin bulunması için kullanılmıştır. Daha sonra entropide yaş, cinsiyet, mortalite değişimi ve faiz oranı gibi parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Öncelikle 1931- 2015 yılları arasındaki Türkiye periyot hayat tabloları kullanılmış ve entropi anüite değerleri için hesaplanmıştır. Daha sonra, teorik olarak daha tatmin edici bir sonuca ulaşılabilmesi için mortalite hızı için Gompertz modeli kullanılmış ve yaratılan yeni hayat tablolarıyla işlemler tekrar edilmiştir. Hesaplamalar entropinin cinsiyet değişkenine çok duyarlı olmadığını ancak yaş, yıl, faiz oranı ve mortalite değişimlerine karşı duyarlı olduğunu göstermiştir. Anüite ve entropi değerlerinin kullanılan faiz ile ters, yaş ile doğru orantılı olduğu görülmüştür. Bu yüksek lisans tezi beş kısımdan oluşmaktadır. Bunlar başlıca: Giriş, Aktüerya biliminde entropi, Türkiye hayat tabloları kullanılarak entropi değerleri, Matematiksel model kullanılarak entropi değerleri ve son olarak Sonuç ve öneriler'dir.
Özet (Çeviri)
Over the twentieth century there have been unprecedented and unexpected gradual decline in mortality rates due to considerable process of eliminating hazards to survival, which have increased the life expectancy at birth remarkably. Decrease in mortality rates often been underestimated by annuity and pension providers. Especially, mortality improvements for post-retirement ages have significant financial effect on the annuity and pension plans. To correctly measure the effect of mortality rate improvements on the life expectancy or annuity costs many demographers use the idea of entropy. Entropy has also been used as a measure of the rectangularization of the survival function, variability of the age-at-death and the convexity of the survival curve. In this thesis work, the Keyfitz definition of entropy is used to measure the effect of any changes in the force of mortality on the cost of a life annuity. Entropy parameters investigated to see how they affect the entropy measure. Firstly, Turkish period life tables are used to calculate the entropy measure for the cost of annuities. Then a mathematical model for the force of mortality is adopted to obtain a more theoretically satisfactory conclusion. This master thesis is comprised of 5 chapters, mainly as; introduction, entropy in actuarial science, entropy values using Turkish life tables, entropy values and its behavior using a mathematical model and finally results and conclusions.