Ani toparlanmalı diyot ile frekans çarpıcı tasarımı
Frequency multiplier design with step recovery diode
  1. Tez No: 372830
  2. Yazar: RIDVAN SÜRBAHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak ani toparlanmalı diyot teorisi incelenmiş ve diyotun çalışma prensibi detaylı olarak verilmiştir. Sonraki adımda, ani toparlanmalı diyot ile frekans çarpıcı devresi tasarımı ideal diyot modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Son olarak AWR simülasyon programı ortamında, 250 MHz giriş işaretini 4 ile çarparak 1 GHz çıkış işareti elde eden devre tasarlanmıştır. Bu devre ürettirilerek devrenin çıkış gücü ve harmonik bastırma performansı ölçülmüştür. Gerekli ayarlamalar yapılarak devre verimliliğini artırmak için farklı yöntemler detaylı olarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly step recovery diode theory have been investigated and operation principle of SRD has been given detailed. In the next step, design of frequency multipler circuit with SRD are analyzed using ideal diode model. Finally, using AWR simulation program, quadrupler frequency multiplier circuit is designed which converts 250 MHz input signal to 1 GHz output signal. This circuit is fabricated and measured performance of output power and suppresion of the harmonics. Different methods has been given detailed making the necessary adjustments to improve the efficiency of circuit.