Diklofenak baskılanmış yüzey plazmon rezonans temelli biyosensörün hazırlanması
Preparation of surface plasmon resonance based biosensors diclofenac imprinted
- Tez No: 372829
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sunulan çalışmanın amacı, diklofenak (DFC) tayini için DFC baskılanmış yüzey plazmon rezonans (SPR) sensörün hazırlanmasıdır. Bu amaçla, SPR biyosensör, alil merkaptan ile modifiye edilmiş ve alil gruplarının bağlanması sağlanmıştır. İlk basamakta, DFC ile metakrilik asit (MAA) monomeri arasında ön kompleks oluşturulmuş ve hazırlanan bu kompleks, SPR altın çip yüzeyinde UV ışığı altında polimerleştirilmiştir. Elde edilen DFC baskılanmış SPR çip FTIR-ATR, elipsometre, atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve temas açısı ölçümleri alınarak karakterize edilmiştir. DFC baskılanmamış çip elde etmek amacıyla, DFC kullanılmadan yeni bir çip yapılmış ve bu çipin karakterizasyonu için elipsometre, AFM ve temas açısı ölçüm aleti kullanılmıştır. DFC baskılanmış SPR sensörlerin duyarlılığını belirlemek için farklı derişimlerde hazırlanan DFC çözeltileri kullanılmıştır. Farklı derişimlerdeki DFC çözeltileri bağlanma kinetiklerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Langmuir adsorpsiyon modeli hazırlanan sensör için en uygun adsorpsiyon modeli olarak bulunmuştur. DFC baskılanmış SPR sensörün seçiciliğini göstermek için DFC ve karbamazepin yarışmalı adsorbsiyonu araştırılmıştır. SPR çipin baskılama seçiciliğinin belirlenmesi için DFC baskılanmamış SPR sensör hazırlanmıştır. DFC baskılanmış SPR sensörün tekrar kullanılabilirliğine bakmak için çip, aynı DFC derişimi kullanılarak 10 kez SPR sisteminde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the preparation of diclofenac (DFC) imprinted surface plasmon resonance sensor for detecting DFC. For this reason, SPR biosensors were modified with allyl mercaptane and the orientation of allyl groups was ensured. In the first step, the precomplex was prepared using DFC and methacrylic acid (MAA) monomer and prepared complex with crosslinker, EGDMA was polimerized on the golden surface of SPR under UV light. DFC imprinted SPR chip was characterized with FTIR-ATR, ellipsometry, atomic force microscopy (AFM) and contact angle measurements. A new chip was prepared without DFC in order to obtain DFC nonimprinted SPR sensor and the chip was characterized with ellipsometry, AFM and contact angle measurements. DFC sensing ability of DFC imprinted SPR sensor was investigated from DFC solutions with different concentrations. DFC solutions with different concentrations were used to determine the adsorption kinetics. Langmuir adsorption model was found as the most suitable model for DFC imprinted SPR chip. Competitive adsorptions of DFC and carbamazebine were investigated to show the selectivity of DFC imprinted SPR sensor DFC nonimprinted SPR sensor was prepared to determine imprinting selectivity of DFC imprinted SPR sensor. DFC imprinted SPR chip was investigated 10 times with same concentrations of DFC solution in order to show reuse of the chip.