The impact of operational performance of full-service carrier airlines on stock prices during COVID-19
COVID-19 döneminde tam servis hizmet veren havayollarının operasyonel performansının hisse senedi fiyatlarına etkisi
  1. Tez No: 973609
  2. Yazar: HAMZA APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Bilim Dalı
Özet
COVID-19 pandemisi, havacılık sektöründe ani bir şok etkisi yaratmıştır. Sokağa çıkma yasakları ve ülke sınırlarının kapanması ile birlikte yolcu sayılarında ve operasyonel verilerde tarihi bir düşüş yaşanmıştır. Bu çalışmada, COVID-19 pandemisi sürecinde ve sonrasında tam hizmet sağlayan havayolu şirketlerinin operasyonel performans göstergelerinin hisse senedi fiyatlarına etkisi incelenmektedir. 2019 ile 2024'ün üçüncü çeyreği arasındaki döneme ait Türk Hava Yolları, Lufthansa ve American Airlines'a ait aylık veriler kullanılmıştır. Seçilen bu havayolları sırasıyla Türkiye, Avrupa ve ABD'deki tam servis sağlayan havayollarını temsil etmektedir. Çalışmada bu havayollarına ait, Uçuş Koltuk Kilometresi (ASK), Ücretli Yolcu Kilometresi (RPK), Doluluk Oranı (LF), Yolcu Sayısı (PN) ve Uçuş Sayısı (FN) gibi operasyonel performans göstergelerinin hisse fiyatlarına etkisi analiz edilmiştir. Veriler R yazılımı ile panel veri ve zaman serisi ekonometrik modelleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma neticesinde, operasyonel performans göstergelerinden doluluk oranının (LF), COVID-19 döneminde, seçilen havayolları için hisse senedi fiyatları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer operasyonel performans göstergeleri için, hisse senedi fiyatları üzerinde herhangi anlamlı bir etki bulunamamıştır. Ayrıca, pandemi döneminde incelenen havayolu şirketlerinin hisse fiyatlarının geçmiş değerlerinden güçlü şekilde etkilendiği görülmüştür. Bunun nedeninin COVID-19'un makroekonomik etkilerinin yatırımcılar üzerinde oluşturduğu yatırım algısı olduğu düşünülmektedir. Çalışmada elde edilen bir diğer sonuç ise, COVID-19 pandemisinin hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisinin kısa vadeli olduğu ve uzun vadede istatistiksel olarak kalıcı ve anlamlı bir etkisinin olmadığıdır. Ayrıca verilerin incelenmesi sonucunda, operasyonel performans göstergelerinin incelenen bütün havayolları için COVID-19'un başlamasıyla birlikte bir kırılım yaşadığı ve ani şekilde düştüğü görülmüştür. Sonrasında ise bu göstergelerin incelenen her havayolu için toparlanması farklı boyutlarda olmuştur. Lufthansa'nın göstergeleri pandemi öncesindeki seviyelerine ulaşamamış, American Airlines'ınkiler pandemi öncesi seviyelerini yakalayabilmiş, Türk Hava Yolları'nın göstergeleri ise pandemi öncesi sevilerini önemli ölçüde geçmiştir. Hisse senedi fiyatlarına bakıldığında, Lufthansa ve American Airlines'ın hisse senedi fiyatlarının COVID-19 öncesi fiyatlarına geri dönmekte zorlandığı, Türk Hava Yolları'nın ise pandemi öncesi değerlerini geçip önemli ölçüde olumlu ayrıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic was a sudden shock to the aviation industry. Home lockdowns and the closure of national borders caused a historic drop in passenger numbers and operational indicators. This study examines how the operational performance indicators of full-service airline companies affected their stock prices during and after the COVID-19 pandemic. Monthly data from 2019 to the third quarter of 2024 were collected for Turkish Airlines, Lufthansa, and American Airlines, representing full-service airlines in Türkiye, Europe, and the USA. The analysis focuses on the effects of operational performance indicators, such as Available Seat Kilometers (ASK), Revenue Passenger Kilometers (RPK), Load Factor (LF), Passenger Numbers (PN), and Flight Numbers (FN) on stock prices. The data were analyzed using panel data and time series econometric models with R software. The findings reveal that the load factor (LF) operational performance indicator has a positive and statistically significant effect on stock prices during the COVID-19 period for the selected airlines, while the other indicators had no effect. In addition, it was found that the stock prices of these airlines were strongly influenced by their past values during the pandemic. This may be due to the perception of investors created by the pandemic's macroeconomic effects. Another result of the study is that the impact of the pandemic on stock prices was only short-term and did not have a statistically significant impact in the long term. The data also indicate that the operational performance indicators of all the examined airlines experienced a sudden drop at the beginning of the pandemic. However, the recovery levels varied among the airlines. Lufthansa's indicators did not return to pre-pandemic levels, while American Airlines managed to reach them. Turkish Airlines significantly surpassed its pre-pandemic operational levels. Regarding stock prices, it was observed that Lufthansa and American Airlines struggled to recover their pre-COVID values. At the same time, Turkish Airlines stood out by exceeding them and showed a substantial positive upward divergence.