Havacılıkta kullanılan farklı kesitlerdeki kompozit kanat kirişlerinin sayısal ve deneysel analizi
Numerical and experimental analysis of composite wing spars having different cross sections, used in aerospace
  1. Tez No: 372859
  2. Yazar: MUHARREM CAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YAVUZ ZÜMRÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada hava aracı kanatlarında kullanılan C şeklindeki kompozit kirişlerin farklı kesit tiplerinin yük taşıma kapasiteleri incelenmiştir. Söz konusu hava aracında kanat kutusu, iki C kiriş, iki kabuk ve kaburgalardan oluşmaktadır. Çalışmada, flanş ve duvar kısımları aynı katman dizilimine sahip; ancak flanştan duvara kompozit katman düşüş formları farklı tipte olan üç ayrı C kiriş ele alınmıştır. Bu farklı kompozit katman düşüşlerinin C kirişlerin yük taşıma kabiliyetine etkilerini araştırmak amacıyla testler gerçekleştirilmiştir. Testler esnasında belirli bölgelerden gerinim ölçerler ile gerinim verileri kaydedilmiştir. Ayrıca bu üç tip kiriş parçasının sonlu elemanlar modelleri de oluşturulmuş ve kırım yükleri, gerinimler ve deformasyonlar hesaplanmıştır. Sonuç olarak C kirişler için flanş-duvar kompozit katman düşüş formunun yük taşıma kapasitesi açısından önemli bir parametre olduğu gösterilmiştir. Ayrıca üç farklı kiriş parçasının kırım yüklerine göre özgül mukavemetleri (kırım yükü/ağırlık) birbirleriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, load carrying capacity of C type composite spars used in aircraft wing boxes and having different cross sections were examined. The aircraft wingbox consists of two C spars, two skins and ribs. In the study, three different types of C spars which have the same composite ply sequence in cap and web but have different composite ply drop off types from cap to web were investigated. A series of experiments were conducted in order to determine the effects of composite ply drop off types on the load carrying capacity of C spars. During the experiments, strain data were recorded by using strain gauges. Moreover finite element models of these three types of spar parts were created and failure loads, strains and deformations were calculated. As a conclusion it is shown that cap to web composite drop off type is an important parameter on load carrying capacity. Furthermore the specific strengths of three different spar parts (failure load/weight) were compared to each other.