Isıtma sistemlerinde kullanılan sirkülasyon pompaları kontrolünün enerji verimliliği bakımından analitik incelenmesi
Heating systems used in circulation pumps control in terms of energy efficiency in analytical investigation
- Tez No: 372870
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Elektrik makineleri, günümüzde, başta sanayi olmak üzere pek çok sektörde kullanılan ana tahrik cihazlarıdır. Bu makineler sirkülasyon pompalarında da temel tahrik cihazı olarak kullanılırlar. Kullanılan makineler çoğunlukla kısa devre rotorlu asenkron makinelerdir. Güç elektroniğindeki gelişmeler asenkron makinelerin de hassas denetimine imkân sağlamıştır. Buna paralel olarak, sirkülasyon pompalarının da hassas denetiminin yapılması kullanımda büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu tezde, merkezi ısıtma sisteminde kullanılan sirkülasyon pompalarının, sirkülasyon hattında daralma olması durumunda, hız denetimlerinin enerji tüketimi ile makine parametrelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, sirkülasyon yapılan boru hattında, kesit azalma durumlarında, makine hızının denetlenmesi ve analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical machines nowadays, frequently using in many sectors, particularly industry, including main propulsion devices. These machines are used as the main propulsion device in the circulation pumps. The machines mostly used are squirrel cage rotor induction machine. Developments in power electronics allow a precise control of asynchronous machines. In this thesis, circulation pumps used in central heating systems, the in case there is a contraction in the circulation loop. The effect of speed control aimed to investigate energy consumption and the machine parameters. For this purpose, circulating in the pipeline, decreasing cross-section, the effect of reducing the speed of the machine is analysed.