Bir roket lançerinin matematiksel modellemesi, PID ve kayan kipli denetim yöntemleri ile denetimi
Mathematical modelling, PID and sliding mode control of a rocket launcher system
  1. Tez No: 372869
  2. Yazar: KORHAN DOKUMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCİ, DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Roket lançeri, üzerinde taşıdığı roketlerin hassas bir şekilde hedefe yönlendirilmesi ve atılmasını sağlayan, iki eksenli robot kolu ile benzerlik gösteren bir mekanizmadır. Özellikle topçu roketlerinde, roketlerin hedefe yüksek hassasiyetle yönlendirilmesi, roketlerin hedefe düşmesi için çok kritiktir. Ayrıca, atış sırasında oluşacak itme kuvvetinin lançerin yöneliminde bir değişime neden olarak; ikinci bir roketin ateşlenmesine izin vermeyeceği bir durumu önlemek amacıyla harici bir frenin kullanılamadığı sistemlerde lançerin konum denetimi ile hedefte tutulması gerekmektedir. Bu tez kapsamında, AC servomotor eyletimli bir roket lançerinin matematiksel modeli elde edilmiş ve ilgili lançerin Hesaplanan Tork + PID ve Hesaplanan Tork + Kayan Kipli Denetim yöntemleri ile denetimi yapılmıştır. Modelleme sadece mekanik sistem için değil; servomotor için de yapılmış, ayrıca lançer üzerindeki bilinen sürtünme etkileri bir matematiksel ifade ile modele dahil edilmiştir. Tasarlanan denetçilerin performansı, matematiksel modelde yer almamış belirsizlikler için test edilmiş ve sonuç bölümünde iki denetçi performansı kıyaslanmıştır. Tezdeki benzetim çalışmaları MATLAB yazılımı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rocket launchers are mechanisms which are similar to two-axes robot manipulator and provide precise orientation of rockets towards a target. Especially orientation is critical for artillery rockets to hit target. Otherwise, position control is needed to keep launcher on target without changing its orientation against the thrust force arising from fired rocket in the systems where external brakes can not be used. In this thesis, the mathematical model of a rocket launcher which is actuated by an AC servomotor is presented. The launcher dynamics are controlled with the Computed Torque + PID and Computed Torque + Sliding Mode Control methods in this thesis. Modelling of the launcher includes mechanical parts as well as the servomotor. Motor dynamics and friction effects on the launcher have also been added to the model with appropriate mathematical equations. Performance characteristics of the contollers have been tested through simulations for uncertainties which are not included in the dynamic model of the launcher system. In the conclusion, performances of the two controller are compared by performing simulations in the MATLAB environment.